27 Ապրիլ 2018 - 08:45 AMT
Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինն ապրիլի 27-ին հատել է Հարավային Կորեայի սահմանը: Սա հյուսիսկորեացի առաջին ղեկավարի այցն է Հարավային Կորեա 1953-ի պատերազմից հետո: Սահմանամերձ Փհանմունջոմ գյուղում նա հանդիպել է Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժան Ինի հետ:
Քաղաքական գործիչները միմյանց ձեռք են սեղմել: «Ուրախ եմ ողջունել ձեզ», -ասել է Հարավային Կորեայի նախագահը, գրում է Deutsche Welle-ն: Կիմ Չեն Ինն իր հերթին հանդիպումը նոր պատմության և խաղաղության դարաշրջանի մեկնարկ է համարել: Ձեռք ձեռքի բռնած նախագահները հատել են սահմանը դեպի Հյուսիսային Կորեա և կրկին վերադարձել Հարավային Կորեայի տարածք: «Այն պահից, երբ նախագահ Կիմը հատեց սահմանագիծը, Փհանմունջոնը դարձավ խաղաղության խորհրդանիշ, ոչ դե բաժանարար գիծ»,-ասել է Մուն Չժե Ինը:
Սա Կորեաների ղեկավարների արդեն երրորդ հանդիպումն է Կորեայում պատերազմի ավարտից հետո, սակայն, երկու նախորդ գագաթնաժողովները՝ 2000-ին և 2007-ին անցել են Փհենյանում: Ուստի ընթացիկ հանդիպումը համաշխարհային հանրությունը պատմական իրադարձություն է համարում: ԱՄՆ-ն ողջունել է հյուսիսկորեացի առաջնորդի այցը Հարավային Կորեա: Առաջիկա օրերին սպասվում է նաև ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հանդիպումը Կիմ Չեն Ինի հետ:

27 Апрель 2018 - 07:04 AMT
Лидер Северной Кореи Ким Чен Ын пересек границу Южной Кореи утром 27 апреля. Это первый визит северокорейского правителя в Южную Корею после войны 1953 года. В пограничной деревне Пханмунджом он встретился с президентом Южной Кореи Мун Чжэ Ином.
Оба политика пожали друг другу руки. «Рад приветствовать вас», – сказал южнокорейский президент, пишет Deutsche Welle.
В свою очередь, Ким Чен Ын назвал нынешнюю встречу моментом начала новой истории и эры мира. Держась за руки, оба политика затем символически пересекли границу в северном направлении и вновь вернулись на южнокорейскую территорию.
«С того момента, как председатель Ким переступил через демаркационную линию, Пханмунджом стал символом мира, а не разделения», – заметил Мун Чжэ Ин.
Это уже третья встреча глав корейских государств после окончания войны в Корее, однако два предыдущих саммита – в 2000 и 2007 годах – проходили в Пхеньяне. Поэтому нынешнюю встречу мировая общественность называет историческим событием.
В США приветствовали визит северокорейского лидера в Южную Корею. В Белом доме выразили надежду, что эти переговоры позволят добиться мира на Корейском полуострове. В Вашингтоне также подчеркнули, что США продолжают подготовку к предстоящей встрече Дональда Трампа и Ким Чен Ына, которая должна состояться в ближайшие недели.