Ռուսաստանի Պետդումայի մի խումբ պատգամավորներ և ՌԴ Դաշնության խորհրդի անդամներ Երևանում են՝ տեղում ծանոթանալու իրավիճակին: Նրանք արդեն հանդիպել են ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի հետ: Այդ մասին հայտնել է Պետդումայի ԱՊՀ, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի գծով կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը:
«Մենք հանդիպել ենք ՀՀ ԱԺ խոսնակի հետ…Առաջին հերթին մենք նշել ենք, որ պատգամավորների և Դաշնության խորհրդի անդամների խումբը ձեռնարկել է այս այցն իրավիճակին տեղում ծանոթանալու և ԱԺ բոլոր խմբակցությունների հետ հանդիպելու համար: Ինձ թվում է, մեր դրդապատճառներն ավելի քան ակնհայտ են», – ասել է Զատուլինը ՌԻԱ Նովոստի գործակալությանը:
Մայիսի 1-ին ԱԺ-ում կայանալու են վարչապետի ընտրություններ։ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականից հետո ԵԼՔ-ն առաջադրելու է Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունը, այլ խմբակցությունների դիրքորոշումը հայտնի չէ։

27 Апрель 2018 - 12:50 AMT
Группа депутатов Госдумы и членов Совета Федерации РФ в Ереване провела встречу со спикером парламента Армении Арой Баблояном. Об этом сообщил 27 апреля первый зампред комитета Госдумы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин.
«Мы встретились со спикером парламента (Армении)… Мы обсудили, прежде всего, что группа депутатов, членов Совета Федерации предприняла поездку для того, чтобы на месте здесь познакомиться с ситуацией, встретиться со всеми политическими фракциями Национального собрания. Мне кажется, наши мотивы более чем очевидны в связи со сложившейся ситуацией», — заявил Затулин, пишет РИА Новости.
Менее чем через неделю, 23 апреля, Саргсян подал в отставку на фоне продолжающихся акций протеста. Ранее вступили в силу изменения в конституцию Армении, согласно которым самыми широкими полномочиями будет обладать премьер.