Աշխարհահռչակ ֆրանսահայ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը Ճապոնիայի կառավարության կողմից արժանացել է Ծագող արևի շքանշանին: Այդ մասին հայտնել է ՀՀ-ում Ճապոնիայի դեսպանատունը:
«2018թ. ապրիլի 29-ին Ճապոնիայի կառավարությունը հայտարարել է Գարնանային շքանշանի հանձնում 2018-ի օտարերկրացի դափնեկիրներին: Երգիչ Շառլ Ազնավուրը նրանցից մեկն է և, ճանաչելով իր ներդրումը Ճապոնիայում երաժշտության զարգացման և Ճապոնիայի և Ֆրանսիայի միջև բարեկամության ամրապնդման գործում, արժանացել է Ծագող արևի շքանշանին»,-ասվում է դեսպանության հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ Ազնավուրը, որը նաև Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպանն է, ակտիվ երաժշտական գործունեություն է ծավալում արտասահմանում, այդ թվում՝ Ճապոնիայում:
Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպանությունն իր ջերմ շնորհավորանքն է հղել նրան շքանշանը ստանալու առթիվ:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ հանրահայտ ֆրանսահայ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը չեղարկել է Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք համերգը վատ ինքնազգացողության պատճառով: Ապրիլի 26-ին նա վերադարձավ Փարիզ:Ազնավուրը վատ էր զգացել Պետերբուրգում համերգի փորձի ժամանակ, նրան հիվանդանոց էին տեղափոխել:

Легендарный французский шансонье армянского происхождения Шарль Азнавур удостоен орденом Восходящего солнца со стороны правительства Японии. Об этом сообщает пресс-служба посольства Японии в Армении.
«Правительство Японии 29 апреля объявило имена иностранных кавалеров Весеннего ордена 2018 года. В их числе – певец Шарль Азнавур и, учитывая его вклад в развитие музыки в Японии и укрепление дружбы между Японией и Францией, он удостоен ордена Восходящего солнца», – говорится в заявлении посольства.
Отмечается, что Азнавур, который является также послом Армении в Швейцарии, развернул активную музыкальную деятельность за рубежом, в том числе и в Японии.
Ранее стало известно, что Азнавур почувствовал недомогание в Санкт-Петербурге. Певцу стало плохо на репетиции, ему вызвали скорую помощь. Концерт артиста должен был состояться 25 апреля.
Шарль Азнавур — французский шансонье армянского происхождения, автор более тысячи песен. Он стал первым французским исполнителем, которому удалось получить платиновый диск в Европе. Артист также сыграл более 60 ролей в театре и кино.