1 Մայիս 2018 - 09:29 AMT
Փաշինյան. Երբ Բաքուն սպառնում է հայկական պետականությանը, ԼՂ հարցում փոխզիջման մասին խոսելը տարօրինակ է
Երբ Ադրբեջանը սպառնում է վերացնել հայկական պետականությունը ԼՂ հարցում փոխզիջման մասին խոսելն այդ մթնոլորտում տարօրինակ է: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետի թեկնածու Նիկոլ ՓաշինյաննԱԺ-ում հատուկ նիստում պատասխանելով ՀՀԿ-ական Արման Սաղաթելյանի հարցին ԼՂ կարգավորման մասին:
Հարցը հետևյալն էր. «Ինչպե՞ս եք տեսնում փոխզիջում ասվածն ու ինչ եք տեսնում դրա տակ, եթե մտադիր եք ներկայացնել երկիրը բանակցային գործընթացում»:
«Այս պայմաններում մենք կարող ենք խոսել միայն սեփական պետության ու երկրի պաշտպանունակությունը բարձրացնելու մասին: Դա կարող է լինել միայն այն պարագայում, երբ Ադրբեջանը հայտարարի, որ պատրաստ է ճանաչել ԼՂ ժողովորդի ինքնորոշման իրավունքը: Դրանից հրաժարվելը որևէ տեղ չի թողնում խոսել փոխզիջման մասին»,-ասել է Փաշինյանը:
Խորհրդարանական 3 խմբակցությունները՝ ԵԼՔ, ՀՅԴ ու «Ծառուկյան» դաշինքը, հայտարարել են Փաշինյանի թեկնածությանն աջակցելու մասին։ ՀՀԿ-ն հայտարարել էր, որ նման իրավիճակում չի խոչընդոտի վարչապետի ընտրություններին, սակայն Փաշինյանի հետ հանդիպելուց հետա այդպես էլ պաշտոնապես կողմ քվեարկելու պատրաստակամություն չի հայտնել։

1 Май 2018 - 09:55 AMT
Пашинян: Странно говорить о взаимных уступках по Карабаху, когда Баку угрожает армянской государственности
Говорить о взаимных уступках в вопросе Карабаха в условиях, когда Азербайджан пытается уничтожить армянскую государственность, странно. Об этом заявил единственный кандидат на пост премьер-министра Армении, оппозиционер, депутат парламентской франкции «Елк», лидер протестных движений Никол Пашинян во время специального заседания Национального собрания РА по вопросу избрания премьера республики.
В ответ на вопрос депутата от правящей Республиканской партии Армении (РПА) Армана Сагателяна о карабахском урегулировании Пашинян отметил, что переговоры по Карабаху проводятся только ради самих переговоров и носят формальный характер. Отвечая на вопрос: как вы видите компромисс и что вы видите под ним, если вы намерены представлять страну в переговорном процессе, кандидат в премьеры РА заявил, что для защиты от азербайджанской агрессии армянскому народу необходимо сконцентрировать свой потенциал и мобилизовать все силы.
«Говорить о взаимных уступках в условиях, когда Азербайджан пытается уничтожить армянскую государственность, странно. Переговоры о взаимных уступках можно будет начать только тогда, как Азербайджан признает право народа Карабаха на самоопределение. Отказ от этого не оставляет места для взаимных уступок», – сказал Пашинян.