Մարոկկոյի իշխանությունները խզում են դիվանագիտական հարաբերություններն Իրանի հետ: Այդ մասին մայիսի 1-ին հայտարարել է Մարոկկոյի ԱԳ նախարար Նասեր Բուրիտան:
Այդպիսի որոշում է կայացվել, քանի որ, ըստ Ռաբաթի տեղեկությունների, լիբանանյան «Հեզբոլլահ» կուսակցության միջոցով Թեհրանը ռազմական աջակցություն է ցուցաբերում Պոլիսարիոյի ճակատին՝ մասնավորապես զենք մատակարարելով, գրում է Deutsche Welle-ն:
Որոշումը կայացվել է զուտ երկկողմ բնույթի նկատառումներով և որևէ կապ չունի տարածաշրջանային ու միջազգային իրադարձությունների հետ՝ ավելի ուշ պարզաբանել է Մարոկկոյի ԱԳՆ-ն: Նա շեշտել է, որ խոսքը Մարոկկոյի տարածքային ամբողջականության ու անվտանգության մասին է:
Ըստ Բուրիտայի, Իրանում Մարոկկոյի դեսպանն արդեն հեռացել է այդ երկրից, դեսպանությունը կփակվի առաջիկայում:
Պոլիսարիոյի ճակատը հանդես է գալիս Մարոկկոյից Արևմտյան Սահարայի անկախության օգտին: Դա վիճահարույց տարածք է Հյուսիսային Աֆրիկայում, նախկին իսպանական գաղութ, որի մեծ մասը 1975-ին անկախության հռչակումից հետո զավթել է Մարոկկոն: Պոլիսարիոյի ճակատը պահանջում է անկախության հանրաքվե անցկացնել: Ռաբաթն առաջարակում է ինքնավարություն Մարոկկոյի կազմում:

Власти Марокко разрывают дипломатические отношения с Ираном. Об этом сообщил 1 мая марокканский министр иностранных дел Насер Бурита.
Такое решение было принято из-за того, что, по данным Рабата, через ливанскую партию «Хезболлах» Тегеран оказывает военную поддержку Фронту Полисарио, в частности, поставляет ему оружие, пишет Deutsche Welle.
Решение принято по соображениям сугубо двустороннего характера и никак не связано с региональными или международными событиями, пояснил позднее глава марокканского МИД. Он подчеркнул, что речь идет о территориальной целостности и безопасности Марокко. По словам Буриты, посол Марокко в Иране уже покинул Тегеран, иранское посольство в Рабате должно быть закрыто в ближайшее время.
Фронт Полисарио выступает за независимость Западной Сахары от Марокко. Западная Сахара – спорная территория в Северной Африке, бывшая испанская колония, большая часть которой после провозглашения независимости в 1975 году была оккупирована Марокко. Фронт Полисарио требует проведения референдума о независимости региона. Рабат предлагает закрепить статус автономии этой территории в составе Марокко.