Գեղասահքի աշխարհի կրկնակի չեմպիոն, 18-ամյա Եվգենիա Մեդվեդևան (Բաբասյան) կարող է փոխել սպորտային քաղաքացիությունը հայկականի, քանի որ նրա հայրը գործարար Արման Բաբասյանն է: Այդ մասին հայտնում է «Վես սպորտ» գործակալությունն իրազեկ աղբյուրի վրա հղումով:
Նշվում է, որ Մեդվեդևան հանդես կգա Հայաստանի հավաքականի կազմում, երկարացնելու համար իր մասնակցությունը պաշտոնական մրցումներին: Նաև, ըստ պարբերականի, գեղասահորդուհին կտեղափոխվի Կանադա, որտեղ կաշխատի հայտնի մարզիչ Բրայան Օրսերի հետ:
Ըստ ԶԼՄ-ների, նա կարող է մեկնել Կանադա արդեն հունիսին, Ճապոնիայում կայանալիք ցուցադրական ելույթներից հետո:
Ավելի վաղ Սպորտի և կրթության «Սամբո-70» կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Ռենատ Լայշևը հաստատել էր ԶԼՄ-ների այն տեղեկությունը, որ Մեդվեդևան ավարտել է համագործակցությունն իր մարզիչ Էթերի Տուտբերիձեի հետ: Նա նաև նշել էր, որ Մեդվեդևան կշարունակի մարզվել «Սամբո-70» կենտրոնում, բայց մեկ այլ մարզչի մոտ:

5 Май 2018 - 09:54 AMT
Двукратная чемпионка мира по фигурному катанию 18-летняя Евгения Медведеваможет сменить спортивное гражданство с российского на армянское, так как отцом фигуристки является армянский бизнесмен Арман Бабасян.
Об этом сообщает агентство «Весь спорт» со ссылкой на источники, знакомые с ситуацией.
Отмечается, что фигуристка будет выступать за сборную Армении, чтобы продлить свое участие в официальных соревнованиях.
Также, согласно изданию, фигуристка переедет в Канаду, чтобы работать с известным тренером Брайаном Орсером.
Согласно СМИ, спортсменка может отправится в Северную Америку уже после июньских показательных выступлений в Японии.
Ранее Генеральный директор центра спорта и образования «Самбо-70» Ренат Лайшев подтвердил информацию СМИ, согласно которой Медведева завершила сотрудничество с тренером Этери Тутберидзе. Он также отметил, что фигуристкапланирует продолжить работать в «Самбо-70», но с другим тренером.