Հայաստանը շահագրգռված է, որ ՌԴ ռազմակայանը ՀՀ-ում պահպանվի: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը ռուսական «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում:
«Ես կարող եմ պարզապես ասել, որ մեր երկրի տարածքում գտնվող ռուսական ռազմակայանը պետք է Հայաստանին։ Վստահ չեմ, պետք է այն Ռուսաստանին, թե ոչ, դա Ռուսաստանը պետք է որոշի՝ ՌԴ նախագահն ու կառավարությունը, բայց Հայաստանին այն պետք է։ Եվ կարծում եմ, այն պետք է նաև ռուս-հայկական հարաբերություններին»,- ասել է նա։
Սարգսյանը նշել է, որ ռուսական ռազմակայանը անհրաժեշտ է Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև սահմանի պահպանման համար։
«Իմանալով՝ որտեղ է այդ ռազմակայանը տեղակայված, որքան մոտ է այն հայ-թուրքական սահմանին, ես միշտ դրա պահպանման կողմնակիցը կլինեմ և կպայքարեմ, որ մեր բարեկամական, եղբայրական, ռազմաքաղաքական հարաբերություններն ամուր մնան»,- ասել է նախագահը։
Սարգսյանը հավելել է, որ Ռուսաստանը Հայաստանի ռազմավարական և ռազմաքաղաքական գործընկերն է։
«Հայաստանի բանակը շատ մոտ է ռուսական բանակին։ Մեր բանակը տեխնիկապես զինվում է Ռուսաստանի կողմից, ոչ թե ՆԱՏՕ-ի կամ Չինաստանի։ Բացի այդ, Հայաստանն ու Ռուսաստանը անվտանգության նույն կազմակերպության անդամներ են»,- ասել է նախագահը։

8 Май 2018 - 06:53 AMT
Армения заинтересована в сохранении российской базы на территории страны. Об этом сообщил в интервью радиостанции «Эхо Москвы» президент Армении Армен Саркисян.
«Я могу очень просто сказать, что эта российская военная база на нашей территории нужна Армении. Я не уверен, нужна она России или нет — это решать России, президенту и правительству — но она нужна Армении. И мне кажется, она нужна российско-армянским отношениям», — заявил он.
Как пояснил Саркисян, российская база необходима для охраны границ между Арменией и Турцией.
«Зная, где эта база находится, как близка она к нашей границе между Арменией и Турцией, я всегда буду ее поддерживать и бороться за то, чтобы эти дружеские, братские и военно-политические отношения оставались сильными», — отметил президент.
Саркисян добавил, что Россия является «стратегическим и военно-политическим партнером Армении».
«Армия в Армении очень близка к российской армии. Она и поддерживается техническим вооружением из России, а не из НАТО и не из Китая. Кроме того, Армения и Россия являются членами одной организации по безопасности», — заключил он.
В Гюмрийском и Ереванском военных гарнизонах российской военной базы в режиме постоянной готовности по противопожарной безопасности содержатся полигоны Алагяз и Камхуд, аэродром Эребуни, а также более 20 военных городков и специальных объектов.