8 Մայիս 2018 - 12:38 AMT
Կրեմլն անհրաժեշտ չի համարում ուշադրություն դարձնել լրագրող Միխայիլ Լեոնտևի Հայաստանի հասցեին հնչեցված ոչ բարեկամական արտահայտություններին, քանի որ նրա դիրքորշումը ոչ մի կապ չունի Մոսկվայի պաշտոնական դիրքորոշման հետ: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Այդ արտահայտությունները որևէ կապ չունեն և չեն կարող ունենալ Մոսկվայի պաշտոնական դիրքորոշման հետ: Ինչպես նաև դրանք չունեն և չեն կարող ունենալ որևէ ընդհանուր բան բարեկամության և եղբայրության այն ջերմ զգացմունքների հետ, որոնք ռուսաստանցիները պատմականորեն տածում են հայ ժողովրդի հանդեպ: Ուստի՝ այս դեպքում, հավանաբար, դրանք եղել են անհաջող արտահայտությունները, որոնց պետք չէ ուշադրություն դարձնել», – ասել է Պեսկովը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ «Կոմսոմոլսկայա պրավդա» ռադիոկայանը ներողություն է խնդրել հայերիցհաղորդավարներ Յուրևի և Լեոնտևի արտահայտությունների համար:
«Կոմսոմոլսկայա պրավդա» ռադիոկայանի«Գլավտեմա» հաղորդումը հայտնվեց սկանդալի կենտրոնում, երբ հաղորդավարններ Միխայիլ Լեոնտևն ու Միխայիլ Յուրևը վերջին մի քանի թողարկումները, մասնավորապես, ապրիլի 26-ի և մայիսի 3-ի թողարկումները, նվիրեցին հայաստանյան իրադարձություններին: Նրանք համեմատականներ են անցկացրել Հայաստանի և Ուկրաինայի «հեղափոխությունների» միջև, Հայաստանը «ՌԴ համար բեռ» համարելով, և կոչ են արել երկրի իշխանություններին «արյան մեջ խեղդել»՝ բողոքները ճնշելու համար:

Кремль не считает необходимым обращать внимания на недружественные высказывания тележурналиста Михаила Леонтьева в отношении Армении, его позиция не имеет ничего общего с официальной линией Москвы. Об этом заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
«Во-первых, эти высказывания не имеют и не могут иметь ничего общего с официальной линией Москвы в отношении Армении, и также они не имеют и не могут иметь ничего общего с теми теплыми чувствами дружбы, а также братства, которые исторически есть у россиян к армянскому народу. Поэтому в данном случае, наверное, это были неудачные и неловкие высказывания, на которые не нужно обращать внимания», — сказал Песков журналистам, пишет РИА Новости.
Недавний эфир радио «Комсомольская правда» неожиданно оказался в центре скандала. Ведущие программы «Главтема» Михаил Леонтьев и Михаил Юрьев посвятили несколько последних выпусков (в частности, 26 апреля и 3 мая) ситуации в Армении. Они сравнили «революции» в Армении и на Украине и поспорили о том, отдаляется ли закавказская республика от России, а также назвали Армению «обременением для РФ» и призвали властей страны «утопить ее в крови», чтобы подавить протесты.
Читайте также:«Комсомольская правда» просит прощения у армян за «некорректные заявления» Юрьева и Леонтьева