Իսրայելյան ինքնաթիռները մայիսի լույս 10-ի գիշերը հրթիռակոծել են Սիրիան՝ պատասխանելով հրթիռային հարվածին, որ հասցրել էին «Ալ Քուդս» իրանական ուժերը Հոլանի բարձունքի դիրքերին:
Իսրայելի օդուժը հարվածել է սիրիական ԶՈւ դիրքերին Հան Արնաբա շրջանում և Էլ Բաաս քաղաքի մոտ, որոնք գտնվում են Հոլանի բարձունքի հարևանությամբ, գրում է Deutsche Welle-ն:
Դրանից մի քանի ժամ առաջ «Ալ Քուդսի» դիրքերից Իսրայելի զինվորականների հսկողության տակ գտնվող տարածքի ուղղությամբ արձակվել է 20 հրթիռ: Մի մասը չեզոքացվել է «երկաթե գմբեթ» ՀՕՊ համակարգի միջոցով:
Իրանական «Ալ Քուդս» ուժերը մարտական գործողություններին մասնակցում են Սիրիայի կառավարական զորքերի կողմից:
Հոլանի տարածքում իսրայելյան բանակի դիրքերը Սիրիայի տարածքից գնդակոծվել են 1973-ից հետո առաջին անգամ: 1973-ին տեղի է ունեցել երրորդ արաբա-իսրայելյան պատերազմը: Իսրայելի բանակի պաշտոնական ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ բանակը շատ լուրջ է համարում այդ միջադեպը և պատրաստ է տարբեր զարգացումների: Մայիսի 8-ին Իսրայելը մարտական պատրաստվածության է բերել երկրի հյուսիսում գտնվող ՀՕՊ ուժերը և պահուստայինների մասնակի զորակոչ հայտարարել:

Израильские самолеты в ночь на 10 мая обстреляли ракетами Сирию, ответив на ракетный удар, нанесенный по ряду армейских позиций на Голанских высотах иранскими силами «Аль-Кудс».
Израильские ВВС подвергли ударам сирийские военные позиции в районе Хан-Арнаба и у города Эль-Баас (провинция Эль-Кунейтра, 40 км от Дамаска), расположенных у подножия Голанских высот, пишет Deutsche Welle.
За несколько часов до этого из расположения «Аль-Кудс» по району, контролируемому израильскими военными, было выпущено 20 ракет. Часть из них была перехвачена системой ПВО «Железный купол», находящейся на Голанах. Военное подразделение спецназа иранского Корпуса стражей Исламской революции «Аль-Кудс» ведет боевые действия в Сирии на стороне правительственных войск.
Ракетный обстрел позиций израильской армии на Голанах совершен с территории Сирии впервые с 1973 года, когда разразилась третья арабо-израильская война. «Армия рассматривает этот инцидент как крайне серьезный и продолжает поддерживать готовность к широкому количеству возможных сценариев», – заявил официальный представитель Армии обороны Израиля Джонатан Конрикус.
8 мая власти Израиля привели силы ПВО на северной границе страны в состояние повышенной готовности и начали частичный призыв резервистов.