10 Մայիս 2018 - 06:54 AMT
Ադրբեջանը պատրաստ է բանակցել ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Հիքմեթ Հաջիևը՝ հավելելով, որ Բաքուն կոչ է անում ՀՀ քաղաքական ղեկավարությանը «չկրկնել իր նախորդների սխալները»:
ՀՀ նորընտիր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԼՂ հարցով բանակցություններում նոր մոտեցում է առաջարկում։ Նրա խոսքով,Հայաստանի Հանրապետության անունից Ադրբեջանի նախագահի հետ ինքը պատրաստ է բանակցել, բայց Արցախի անունից պետք է բանակցի Արցախի իշխանությունը՝ ի դեմս նախագահ Բակո Սահականի։
«Մենք դեռ հուսով ենք, որ Հայաստանի նոր քաղաքական ղեկավարությունը չի կրկնի իր նախորդների սխալները, կվարի առողջ քաղաքականություն և կաշխատի քաղաքակիրթ հարաբերություններ ստեղծել հարևանների հետ խաղաղ գոյակցության համար»,-ասել է Հաջիևը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ նրա, «ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը կնպաստի տարածաշրջանում տևական խաղաղության ու անվտանգության հաստատմանը, հնարավորություններ կստեղծի բազմակողմ տարածաշրջանային գործակցության համար»,-ասել է նա:
«Այնպես, որ գնդակը հայկական կողմում է և պետք չէ նորից հեծանիվ հորինել: Մեկ անգամ ևս ցանկանում են ընդգծել, որ Ադրբեջանը պատրաստ է սուբստանտիվ բանակցությունների ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդությամբ գոյություն ունեցող օրակարգի շուրջ հակամարտության շուտափույթ կարգավորման նպատակով»,-ասել է Հաջիևը:
Փաշինյանի խոսքով՝ ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակում բանակցությունների ձևաչափը չի կարող ամբողջական համարվել, քանի դեռ դրան չի մասնակցում Արցախը, ինչն էլ պատճառներից մեկն է, որ բանակցությունները սպասվող արդյունքը չեն տալիս։ «Հանձնառու ենք հարցի խաղաղ կարգավորմանն ու դատապարտում ենք ագրեսիայի ցանկացած դրսևորում։ Կառավարությունը հնարավոր բոլոր ջանքերը ներդնելու է ԼՂ հակամարտության կարգավորման համար՝ ելնելով Արցախի ժողովրդի շահերից», – ընդգծել է Փաշինյանը։

Азербайджан готов к переговорам по урегулированию карабахского конфликта, Баку призывает новое политическое руководство Армении «не повторять ошибки своих предшественников». Об этом заявил официальный представитель МИД Азербайджана Хикмет Гаджиев, передает РИА Новости.
8 мая парламент Армении избрал премьером лидера оппозиции Никола Пашиняна. Перед избранием он заявил о готовности вести переговоры с властями Азербайджана по урегулированию карабахского конфликта, но с условием, что в них примет участие Нагорно-Карабахская Республика.
«Мы все еще надеемся, что новое политическое руководство Армении не будет повторять ошибок своих предшественников, будет проводить здоровую политику и постарается создать цивильные отношения для мирного сосуществования с соседями», — заявил Гаджиев.
По его словам, «урегулирование конфликта послужит обеспечению продолжительного мира и безопасности в регионе, созданию возможностей для многостороннего регионального сотрудничества, которой, в первую очередь, воспользуется армянский народ».
«Так что мяч на поле армянской стороны и не стоит заново изобретать велосипед. Еще раз хочу подчеркнуть, что Азербайджан полностью готов к субстантивным переговорам при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ на основе существующей повестки для скорейшего урегулирования конфликта», — подчеркнул он.
9 мая Пашинян заявил, что готов представлять Армению в переговорах по Карабаху с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, однако Республику Арцах (Нагорно-Карабахскую Республику) должен представлять президент НКР Бако Саакян.Пашинян отметил, что переговоры по карабахскому урегулированию не могут быть полноценными без участия в них Арцаха.