Ռուսաստանը կշարունակի բոլոր ջանքերը գործադրել, որպեսզի, անկախ այն ամենից, ինչ կատարվու մէ, Հայաստանը դուրս չգա ռուսական ազդեցության գոտուց: Այդ մասին հայտարարել է քաղաքական փիլիսոփա և Սթենֆորդի համալսարանի Ֆրիմեն Սփոլյիի Միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող պրոֆեսոր Ֆրենսիս Ֆուկույաման Ժաննա Նեմցովային տված հարցազրույցում:
Ֆուկույաման պատմել է հետխորհրդային երկրների քաղաքական զարգացման խնդիրների մասին, գրում է Deutsche Welle-ն:
Խոսելով հայկական թավշյա հեղափոխության մասին՝ նա նշել է. «Դա հուսադրում է, այն առումով, որ մարդիկ դեռ ունակ են միավորվելու, նրանց դեռ հնարավոր է զայրացնել: Եվ ահա նրանց դուր չեկավ այն փաստը, որ Սարգսյանը մտադիր էր պահպանել իշխանությունն՝ արդեն հնարավորություն չունենալով նախագահ լինել 10-ամյա պաշտոնավարումից հետո: Շատերը հոգնել են այն առաջնորդներից, որոնք ցանկանում են ցմահ կառավարել: Այնպես որ այդ իմաստով Հայաստանում տեղի ունեցած իրադարձությունները ես շատ դրական եմ գնահատում»:
Ըստ փորձագետի, նա շատ է անհանգստանում, քանի որ Հայաստանը շատ է ենթակա ռուսական ազդեցությանը:
«Ռուսաստանին միանգամայն ձեռնատու էր հին համակարգը ,և այն, ինչ տեղի է ունենում Հայաստանում, մտահոգում է նրան: Ուստի, ինձ թվում է, որ Ռուսաստանը բոլոր ջանքերը կգործադրի, անկախ նրանից, թե ինչ է կատարվում, որպեսզի թույլ չտա Հայաստանին դուրս պրծնել ռուսական ազդեցության գոտուց, ինչպես դա տեղի ունեցավ Վրաստանի և Ուկրաինայի պարագայում: Ինձ անհանգստացնում է առաջիկա դիմակայությունը Հայաստանի հետ»,-ասել է Ֆուկույաման:

10 Май 2018 - 10:44 AMT
Россия приложит все усилия для того, чтобы вне зависимости от происходящего не дать Армении вырваться из российской зоны влияния. Об этом заявил профессор Фрэнсис Фукуяма, политический философ и ведущий научный сотрудник Института международных исследований Фримена Спольи Стэнфордского университета в интервью Жанне Немцовой в рамках «Немцова.Интервью».
Фукуяма рассказал Немцовой о проблемах политического развития постсоветских стран, передает Deutsche Welle.
Говоря об армянской «бархатной революции», он отметил: «Это обнадеживает в том смысле, что люди еще способны объединяться, их все еще можно разгневать. И вот им не понравился тот факт, что (Серж) Саргсян собирался сохранить свою власть (как премьер-министр – ред.), уже не имея возможности быть президентом больше тех 10 лет, предусмотренных конституцией. Многим людям уже надоели лидеры, которые хотят править пожизненно. Так что в этом смысле события в Армении я оцениваю очень позитивно».
По словам эксперта, он переживает, потому что Армения очень подвержена российскому влиянию.
«Россию вполне устраивает старая система, и события в Армении ее расстраивают. Поэтому мне кажется, что Россия приложит все усилия для того, чтобы вне зависимости от происходящего не дать Армении вырваться из российской зоны влияния, как это произошло с Грузией и Украиной. Меня беспокоит предстоящая конфронтация с Арменией»,- заметил Фукуяма.