12 Մայիս 2018 - 07:05 AMT
Հանրահայտ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրն ուղերձ է հղել հայ ժողովրդին՝ շնորհավորելով բոլորին, որ կարողացան առանց արյան, բռնության, արժեքների ոտնահարման անցում ապահովել երկրում մեկ այլ իրողության։
«Ազնավուր» հիմնադրամի տարածած բաց նամակում շանսոնյեն գրել է. «Հայաստանում գտնվող իմ շա՜տ սիրելի քույրեր և եղբայրներ, քաղաքացիական անհնազանդության օրերին դրսևորեցիք արժանապատիվ ու մարդասիրական կեցվածք՝ լուծում առաջարկելով ծագող խնդիրներին այնքան սահուն ու արագ, ասես դա դյուրին էր։ Սա զարմացրեց և մտածելու տեղիք տվեց շատ այլ երկրների կառավարությունների։
Մեզ՝ սփյուռքի հայերիս համար մեծ հպարտություն էր ցույց տալ աշխարհին, որ կա մի փոքր երկիր, որի քաղաքացիները բացառիկ իմաստնություն և մարդասիրություն դրսևորեցին՝ ապացուցելով, որ բռնությունը խաղաղության և փոխըմբռնման տանող ճանապարհ չի կարող լինել։ Մեր պատմության ընթացքում շատ դժվարություններ ենք ճանաչել։ Հիմա բացում ենք երջանկության, իմաստնության և սիրո էջը»։
Ազնավուրը գրում է, որ հաջողվեց ապացուցել, որ հայ ազգն ունի գիտակցության բարձր աստիճան, և որ Հայաստանի համար առաջնահերթ է ու միշտ էլ պետք է առաջնահերթ մնա ամենակարևորը՝ միավորումը։
«Այս միավորումն է, որ թույլ է տալու ապահովել երկրի բարեկեցությունը և քաղաքացիների միջև բարյացակամ վերաբերմունքը։ Ձեզ հաջողվեց ապացուցել, որ հնարավոր է ապրել միավորված և պատասխանատվության բարձր զգացումով։ Մենք՝ հայերս, կարողացանք ցույց տալ, որ «ժողովուրդ», «հայրենիք», «դրոշ», «մշակույթ», «կրոն» և «ընտանիք» բառերը մեր արժեքներն են։ Եվ որ յուրաքանչյուր հայ իր երկրում ունի հավասար իրավունքներ ու ազատություններ։ Ես, հավանաբար, աշխարհի հայերից ամենաֆրանսիացին եմ, սակայն ես հպարտ եմ իմ Հայաստանով և երբեք չեմ թաքցրել դա։
Շնորհակալություն հայ ժողովրդին աշխարհին մեր մարդասիրությունը ցույց տալու համար․ Հայաստանը մեծ է իր արժեքներով։ Օրինա՛կ լինենք բոլոր նրանց համար, ովքեր տարբեր են, գուցե նաև՝ ոչ այնքան բաց փոփոխությունների առջև։ Եկեք առաջ ընթանանք նույն ճանապարհով։ Վստահ եմ՝ այն լավագույնն է մեր ազգի և ժողովրդի ապագայի համար։
Շնորհակալ եմ յուրաքանչյուրիդ հպարտության այս մեծ զգացումն ինձ պարգևելու համար։ Կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը»,-ասվում է նամակում:

Легендарный французский шансонье армянского происхождения Шарль Азнавур обратился с открытым письмом к армянскому народу. В письме, опубликованном фондом «Азнавур», шансонье выразил благодарность армянскому народу в связи с последними событиями в стране.
«Находящиеся в Армении мои дорогие братья и сестры, в дни гражданского неповиновения ваше поведение было достойным и гуманным, а решения возникающих проблем происходили так плавно и быстро, как будто это было легко. Это удивило и дало повод для размышлений правительствам многих стран.
Для нас – армян диаспоры – большая гордость показывать миру, что есть маленькая страна, граждане которой проявили беспрецедентную мудрость и гуманизм, доказав, что путь к миру и взаимопониманию не может лежать через насилие. В течение нашей истории мы видели много трудностей. Сейчас мы открываем страницу счастья, мудрости и любви»,- говорится в письме Азнавура.
Отмечается, что удалось доказать, что у армянского народа высокий уровень сознания и что приоритетным для Армении было и должно оставаться самое важное – консолидация.
Эта консолидация позволит обеспечить благосостояние страны и доброжелательное отношение между гражданами.Вам удалось доказать, что можно жить консолидированно и с высоким чувством ответственности.Мы – армяне, смогли продемонстрировать, что слова «народ», «родина», «флаг», «культура», «религия» и «семья» являются нашими ценностями и что каждый армянин в своей стране имеет равные права и свободы.
Я, возможно, самый французский из всех армян мира, но я горжусь своей Арменией и никогда не скрывал этого», – отметил в частности Азнавур»,- написал Азнавур.
Он поблагодарил армянский народ за то, что тот показал армянский гуманизм. Армения велика своими ценностями, отметил шансонье.
«Благодарю каждого из вас за то, что подарили мне это огромное чувство гордости. Да здравствует Республика Армения»,- говорится в открытом письме.