Ռուս լրագրող Միխայիլ Լեոնտևը, որը նաև «Ռոսնեֆտ» ընկերության մամուլի քարտուղարն է, ներողություն է խնդրել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից հայաստանյան իրադարձությունների վերաբերյալ իր արտահայտությունների համար:
«Կոմսոմոլսկայա պրավդա» ռադիոկայանի «Գլավտեմա»հաղորդումը հայտնվեց սկանդալի կենտրոնում, երբ հաղորդավարններ Միխայիլ Լեոնտևն ու Միխայիլ Յուրևը վերջին մի քանի թողարկումները, մասնավորապես, ապրիլի 26-ի և մայիսի 3-ի թողարկումները, նվիրեցին հայաստանյան իրադարձություններին: Նրանք համեմատականներ են անցկացրել Հայաստանի և Ուկրաինայի «հեղափոխությունների» միջև, Հայաստանը «ՌԴ համար բեռ» համարելով, և կոչ են արել երկրի իշխանություններին «արյան մեջ խեղդել»՝ բողոքները ճնշելու համար:
Փաշինյանին հասցեագրված նամակում Լեոնտևն ասել է, որ մեկնաբանության անհարկի զգացմունքայնությունը պայմանավորված է բացառապես ՀՀ ճակատագրի վերաբերյալ մտահոգությամբ, որին նա համարում է ՌԴ մերձավոր պատմական դաշնակիցը: Նա հավաստիացրել է, որ իր մեկնաբանությունը ոչ մի կապ չունի «Ռոսնեֆտ» ընկերության պաշտոնական դիրքորոշման հետ և հույս է հայտնել, որ իր այդ անզգույշ պահվածքը չի ազդի ՀՀ և «Ռոսնեֆտի» համագործակցության վրա:
«Այո, ես նամակ եմ ուղարկել, բայց նաև այն պատճառով, որ թյուրիմացություն է առաջացել, ես ոչ մի հայտարարություն չեմ արել «Ռոսնեֆտի» անունից: Ընկերությունը ոչ մի կապ չունի դրա հետ: Դա իմ անձնական դիրքորոշումն էր և իմ անձնական ներողությունը…Ես ներողություն եմ խնդրել, քանի որ խոստովանում եմ, որ որոշ արտահայտություններ ոչ այնքան կոռեկտ էին և շատ կտրուկ, և որ ոչ մի տարակարծություն չի կարող արդարացնել կոպտությունն ու խիստ կտրուկ արտահայտությունները»,-ասել է Լեոնտևը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ «Ռոսնեֆտ» ընկերությունը հայտարարել էր, որ լրագրողի արտահայտությունները ոչ մի ընդհանուր բան չունեն «Ռոսնեֆտի» դիրքորոշման հետ: «Լրագրող Միխայիլ Լեոնտևի մասնավոր արտահայտությունները ոչ մի ընդհանուր բան չունեն ՀՀ հետ համագործակցության վերաբերյալ «Ռոսնեֆտի» դիրքորոշման հետ: Ընկերությունը հարգում է հայ ժողովրդի և երկրի խորհրդարանի ընտրությունը, իսկ բացի այդ, ակտիվ աշխատում է տարածաշրջանում և երաշխավորում է պայմանագրային պարտավորությունների կատարումը»,-ասվում է ընկերության հայտարարության մեջ:

14 Май 2018 - 08:23 AMT
Ведущий передачи «Главтема» на Радио «Комсомольская правда», журналист Михаил Леонтьев, который является также пресс-секретарем «Роснефти», принес извинения главе армянского правительства Николу Пашиняну за свои высказывания о ситуации в республике. Об этом сообщает пресс-служба премьер-министра Армении.
Недавний эфир радио «Комсомольская правда» неожиданно оказался в центре скандала. Ведущие программы «Главтема» Михаил Леонтьев и Михаил Юрьев посвятили несколько последних выпусков (в частности, 26 апреля и 3 мая) ситуации в Армении. Они сравнили «революции» в Армении и на Украине и поспорили о том, отдаляется ли закавказская республика от России, а также назвали Армению «обременением для РФ» и призвали властей страны «утопить ее в крови», чтобы подавить протесты. В своем недавнем интервью Михаил Леонтьев предложил Армении «катиться колбаской» и прекратить омрачать наши отношения с братским азербайджанским народом».
Согласно сообщению, Леонтьев подчеркнул, что неуместная эмоциональность комментария исходила исключительно из обеспокоенности за судьбу Армении, которую он считает близким историческим союзником России. Он заверил, что его комментарий никак не связан с позицией «Роснефти» и выразил надежду, что его неосмотрительное поведение не отразится на позитивном сотрудничестве между «Роснефтью» и Арменией.
Ранее компания «Роснефть» прокомментировала заявления Леонтьева по ситуации в Армении. В компании подчеркнули, что высказывания журналиста не имеют ничего общего с позицией «Роснефти».
«Да, я прислал письмо с извинениями, но в том числе потому, что получилось недоразумение, я от имени «Роснефти» никаких заявлений не делал. Компания не имеет к этому никакого отношения. Это моя личная позиция и это личные извинения… Я прислал письмо с извинениями, поскольку я признаю, что некоторые заявления были не совсем корректными и чрезвычайно резкими, и что никакие различия во взглядах на тот или иной процесс не оправдывают грубости и резкости», — сказал Леонтьев РИА Новости.
Ранее данные заявления Леонтьева прокомментировал пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков. Он назвал эти заявления «неудачными и неловкими», подчеркнув, что они не имеют ничего общего с официальной позицией Москвы. «Эти высказывания не имеют и не могут иметь ничего общего с официальной линией Москвы в отношении Армении. Также они не имеют и не могут иметь ничего общего с теми теплыми чувствами дружбы и братства, которые есть у россиян к армянскому народу», — уточнил пресс-секретарь президента, добавив, что на эти заявления Леонтьева не стоит обращать внимания.