17 Մայիս 2018 - 06:14 AMT
Երկարատև և բարդ բանակցություններից հետո կնքվել է ԵՏՄ – Իրան ազատ առևտրի համաձայնագիրը: Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը:
«Հատուկ ուզում եմ նշել հայկական կողմի լրջագույն աշխատանքը, որը իրականացվել է բանակցությունների ամբողջ ընթացքում, ինչի մասին խոսում են մեր բոլոր գործընկերները։ Համոզված եմ, որ համաձայնագիրը նոր հնարավորություններ է բացելու հայկական արտադրողների համար իրանական շուկա մտնելու համար, ինչպես նաև շատ բարենպաստ պայմաններ Հայաստանում նոր արտադրական հզորություններ հիմնելու համար», – նշել է նա:
ԵՏՄ անդամ պետությունների և Իրանի միջև ժամանակավոր ազատ առևտրի մասին և ԵՏՄ և Չինաստանի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության մասին համաձայնագրերի տեքստերի վերջնական տեխնիկական շտկման աշխատանքային հանդիպումներին մասնակցելու նպատակով մայիսի 16-18-ը Ղազախստան է գործուղվել Հայաստանի պատվիրակությունը փոխվարչապետի գլխավորությամբ:

Временное соглашение о создании зоны свободной торговли между Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) и Ираном подписано в ходе экономического форума в Астане. Об этом на своей странице в Facebook сообщил вице-премьер Армении Тигран Авинян, находящийся с делегацией в Астане.
«Специально хочу отметить серьезную работу армянской стороны, которая была проведена на протяжении переговоров, о чем говорят все наши партнеры. Я убежден, что соглашение откроет новые возможности для армянских производителей для выхода на иранский рынок, а также создаст очень благоприятные условия для основания новых производственных мощностей в Армении»,- написал он.
Документ представляет собой первый этап по формированию зоны свободной торговли между ЕАЭС и Ираном. Он предусматривает снижение или обнуление ввозных таможенных пошлин по достаточно широкой номенклатуре товаров. Реализация соглашения позволит значительно увеличить объемы взаимной торговли, которая за прошлый год составила 2,7 миллиарда долларов.