18 Մայիս 2018 - 08:36 AMT
Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության օրերին, որը 2018-ին անցնելու է Ռուսաստանում, Ռոստովի օտարերկրյա հյուրերի համար էքսկուրսիաներ կանցկացվեն Հայկական գերեզմանոցում, ուր բազում զբոսաշրջիկներ են այցելում: Այդ մասին հայտարարել է Ռոստովի թանգարաններից մեկի տնօրեն Գալինա Կուլիկովան:
Հայկական գերեզմանոցը հնագույններից է Դոնի Ռոստովում, այն առաջացել է Դոնի Նախիջևանի հիմնադրման պահից: Գերեզմանոցի գլխավոր տեսարժան վայրը Սբ Կարապետ եկեղեցին է, որը միասնական հուշահամալիր է կազմում գերեզմանոցի հետ, որտեղ հուղարկավորված են հայ մշակույթի Նախիջևանի գործիչներից շատերը, հայտնում է Rostovgazeta.ru:
«Մենք բազմաթիվ օտարերկրյա հյուրեր ենք սպասում, նաև այլ տարածաշրջանների բնակիչներին, նրանց համար հետիոտն էքսկուրսիա կկազմակերպվի Պուշկինի փողոցով, զբոսանքներ, կապված կինոյի պատմության հետ, ինչպես նաև հատուկ էքսկուրսիա Հայկական գերեզմանոց, որը հատուկ հետաքրքրություն է առաջացնում քաղաքի հյուրերի մոտ»,-պատմել է Կուլիկովան:

18 Май 2018 - 08:26 AMT
Во время ЧМ-2018 в Ростове для иностранных гостей будет проводиться экскурсия на Армянское кладбище, пользующееся большой популярностью. Об этом сообщила директор одного из Ростовских музеев Галина Куликова.
«Мы ожидаем большое количество иностранных гостей, жителей других регионов и для них будет проводиться пешеходная экскурсия по улице Пушкинской, прогулка по местам, которые связаны с историей кинематографа, и даже специализированная экскурсия на Армянское кладбище, которое пользуется особым интересом у гостей», – рассказала Куликова, пишет Rostovgazeta.ru.
Армянское кладбище – одно из старейших в Ростове-на-Дону, которое появилось с момента основания города Нахичевани-на-Дону. Главная достопримечательность кладбища – церковь Святого Карапета, которая образует единый мемориальный комплекс с кладбищем, где погребены известные армянские деятели культуры Нахичевани.