Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն վերընտրվել է երկրի ղեկավարի պաշտոնում: Այդ մասին հայտնել է երկրի Ազգային ընտրական հանձնաժողովը: Քվեարկությունն անցել է ընդդիմության բոյկոտի և զանգվածային խախտումների մասին հաղորդագրությունների ֆոնի վրա: Ընդհանուր առմամբ Մադուրոն ստացել է ավելի քան 5,8 մլն քվե՝ մոտ 68%-ը: Նրա հիմնական մրցակիցն էր ընդդիմադիր Անրի Ֆալկոնը, որը հավաքել է 1,8 ձայն, գրում է BBC-ին:
«Մենք օրինական չենք ճանաչում այս ընտրական գործընթացը: Վենեսուելայում պետք է նոր ընտրություններ անցկացվեն»,-ասել է Ֆալկոնը:
Քվեարկությունը պետք է կայանար 2018-ի դեկտեմբերին, սակայն Ազգային սահմանադիր ժողովը, որտեղ հիմնականում Մադուրոյի կողմնակիցներն են, տեղափոխեց ընտրությունների օրը: «Ժողովրդավարական միասնության դաշինք» ընդդիմադիր կոալիցիան, որը վերահսկում է Վենեսուելայի խորհրդարանը, այժմ պառակտված է, այնտեղ համարում են, որ ընտրությունները տեղափոխվել են տարաձայնություններից օգտվելու նպատակով:
Ընդդիմության բոյկոտի պատճառներից մեկը 2017թ. տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների արդյունքներն են, երբ Մադուրոյի կուսակցությունը հաղթեց 23 նահանգից 17-ում: Նրա հակառակորդները խոսեցին խաբեության մասին:
Ֆալկոնը, որը չնայած ընդդիմության բոյկոտին, որոշեց մասնակցել ընտրություններին, հայտարարել էր, որ միայն այդպես կարելի է ստիպել Մադուրոյին հեռանալ:

Президент Венесуэлы Николас Мадуро переизбран на пост главы государства,. Об этом сообщил Национальный избирательный совет страны.
Голосование прошло на фоне бойкота со стороны оппозиции и сообщений о массовых нарушениях. В общей сложности Мадуро получил более 5,8 миллиона голосов (около 68%), его основной соперник, оппозиционный кандидат Анри Фалькон набрал 1,8 млн голосов, пишет BBC.
«Мы не признаем этот избирательный процесс легитимным, – заявил Фалькон. – В Венесуэле должны пройти новые выборы».
Голосование должно было состояться в декабре 2018 года, но Национальное учредительное собрание, состоящее в основном из сторонников Мадуро, перенесло дату выборов. Оппозиционная коалиция «Блок демократического единства», контролирующая парламент Венесуэлы, в настоящее время разделена, там считают, что выборы были перенесены, чтобы воспользоваться разногласиями.
Одна из причин бойкота выборов оппозицией – это результаты выборов органов местного самоуправления в 2017 году. Партия Мадуро победила в 17 из 23 штатов, и его противники заговорили об обмане.
Фалькон, который, несмотря на бойкот со стороны оппозиции, все же решил принять участие в выборах, заявлял, что только таким образом можно заставить Мадуро уйти. Он считает, что большая часть граждан Венесуэлы хотела бы избавиться от противоречивой фигуры нынешнего президента, и им следует дать шанс проголосовать за другого кандидата.