22 Մայիս 2018 - 07:31 AMT
Ուկրաինայի հայերի միության «Շնորհակալություն կրկին ծաղկելու հնարավորության համար: Հայեր» սոցիալական հոլովակը՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, ներկայացվել է Կաննի 71-րդ կինոփառատոնում, որն աշխատանքն ավարտեց մայիսի 20-ին:
Հոլովակը ցուցադրվել է CANNES SHORT FILM CORNER արտամրցութային ծրագրում՝ Palais de festival դահլիճում, իսկ ավելի ուշ՝ Կաննի կինոշուկայի ուկրաինական տաղավարում և մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել կինեմատոգրաֆիստների շրջանում, հայտնում է AnalitikaUA.net-ը:
Հանդիպումների արդյունքում ռեժիսորներ Անդրանիկ Բերբերյանի և Անդրեյ Լիդագովսկու աշխատանքը կցուցադրվի նաև հեղինակավոր Պեկինի միջազգային փառատոնում: Հոլովակը բարձր են գնահատել նաև միջազգային ԶԼՄ-ները, մասնավորապես՝ Իրանի, Ֆրանսիայի և Իտալիայի:
Ուկրաինայի Գոսկինոյի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման շրջանակում քննարկվել են կազմակերպության և Ուկրաինայի հայերի միության հետագա համագործակցության հեռանկարները:
«Ուկրաինայի հայերի միության» կողմից ստեղծված «Շնորհակալություն կրկին ծաղկելու հնարավորության համար: Հայեր» Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված անիմացիոն ֆիլմը Global India միջազգային կինոփառատոնի առաջին մրցանակն է ստացել:Ֆիլմը նախկինում մասնակցել է միջազգային այլ կինոփառատոների ևս: Այն երրորդ հորիզոնականն էր զբաղեցրել Molodiya Festival սոցիալական գովազդի փառատոնում:

22 Май 2018 - 06:59 AMT
Социальный ролик Союза армян Украины «Спасибо за шанс расцвести вновь. Армяне», приуроченный памяти Геноцида армян 1915 года в Османской империи, был презентован на 71-м Каннском кинофестивале, прошедшем с 8 по 20 мая.
Ролик показывали в рамках внеконкурсной программы CANNES SHORT FILM CORNER в зале Palais de festival, а позже видео было презентовано в украинском павильоне кинорынка в Каннах и вызвало большой интерес у кинематографистов, пишет AnalitikaUA.net.
В результате проведенных встреч работа режиссеров Андраника Берберяна и Андрея Лидаговского будет презентована на престижном Пекинском международном кинофестивале. Также ролик был высоко оценен со стороны международных СМИ, в частности Ирана, Франции, Италии.
В рамках встречи с представителями Госкино Украины были обсуждены перспективы дальнейшего сотрудничества организации и Союза армян Украины.
Ранее социальный ролик «Спасибо за шанс расцвести вновь. Армяне», уже принимал участие в международных конкурсах. Так, в фестивале Global India International Film Festival в Индии ролик САУ был признан лучшим в номинации BEST AD FILM AWARD, а в фестивале социальной рекламы Molodiya Festival в Украине занял третье место, а также принимал участие в конкурсных программах фестивалей Klik Amsterdam Animation Festival в Нидерландах и Best seconds Festival в Швейцарии.