23 Մայիս 2018 - 08:56 AMT
ԱՄՆ-ն պատրաստ է դիտարկել Հայաստանին «Հազարամյակի մարտահրավերներ» (MCC) կորպորացիայի ծրագրի շրջանակում $140 մլն դրամաշնորհի հատկացման հարցը: Գումարն ուղղվելու է գիտության, տեխնոլոգիաների, ճարտարապետության, արվեստի և մաթեմատիկայի (STEAM) ոլորտների զարգացմանը: Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոն նամակում, որն իր կայքում հրապարակել է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը:
Հանձնախմբի նախագահ Ռաֆֆի Համբարյանին հասցեագրված նամակում Պոմպեոն իր ոգեշնչումն է արտահայտել ապրիլ-մայիսին Հայաստանում խաղաղ և անարյուն իշխանափոխության վերաբերյալ, որի արդյունքում Սերժ Սարգսյանը հրաժարական տվեց, իսկ ՀՀ վարչապետ դարձավ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Հուսով ենք, որ այս տարի ՀՀ կառավարությունն առաջընթացի կհասնի «Հազարամյակի մարտահրավերների» չափանիշներին համապատասխանելու գործում, որպեսզի կորպորացիայի տնօրենների խորհուրդը կարողանա քննարկել ՀՀ հետ պայմանագիր կնքելու հարցը տարեկան ընտրության ժամանակ»,-ասվում է Պոմպեոյի նամակում:
Մայիսի 9-ին Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը նամակ էր հղել ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոյին՝ խնդրելով սատարել ՀՀ-ում խաղաղ, աննախադեպ և սահմանադրական իշխանափոխությանը՝ արագացնելով «Հազարամյակի մարտահրավերներ» (MCC) կորպորացիայի ծրագրի շրջանակում Հայաստանին 140 մլն դոլոր հատկացնելու գործընթացը: Կորպորացիան նմանատիպ ծրագիր է իրականացրել է Վրաստանում՝ 75 մլն դոլար տրամադրելով դպրոցների ենթակառուցվածքների զարգացման համար, 30 մլն դոլար՝ STEAM-ին և ևս 15 մլն ամառային դպրոցական ծրագրերին: Ենթադրվում է, որ Հայաստանին գումարը կհատկացվի 5 տարվա ընթացքում:

США готовы рассмотреть вопрос о выделении Армении 140 млн долларов в рамках программы Корпорации «Вызовы тысячелетия» (MCC), которая будет направлена на развитие сфер науки, технологий, архитектуры, искусства и математики (STEAM). Об этом заявил госсекретарь США Майкл Помпео в письме, которое на своем сайте опубликовал Армянский национальный комитет Америки (АНКА).
В письме к председателю АНКА Раффи Ампаряну Помпео выразил энтузиазм в связи с мирной и бескровной передачей власти в Армении, которая состоялась в апреле-мае, и в результате которой бывший премьер-министр Серж Саргсян подал в отставку, и его на посту главы правительства РА сменил оппозиционный политик Никол Пашинян.
«Мы надеемся, что в этом году правительство Армении добьется прогресса по критериям приемлемости MCC, чтобы совет директоров MCC мог рассмотреть вопрос о заключении договора с Арменией в ходе ежегодного отбора», – говорится в письме Помпео.
9 маяАрмянский национальный комитет Америки (АНКА) направил письмо госсекретарю США Майклу Помпео с просьбой поддержать мирную, беспрецедентную и конституционную смену власти в РА посредством ускорения процесса предоставления Армении 140 млн долларов в рамках программы Корпорации «Вызовы тысячелетия» (MCC).МСС реализовал подобную программу в Грузии, которой выделил $75 млн на развитие школьной инфраструктуры, $30 млн на программу STEAM и еще $15 млн на летние школьные программы. Подразумевается, что деньги на реформы в Армении будут выделяться в течение 5 лет.
Корпорация «Вызовы тысячелетия» создана в 2004 году в рамках программы Госдепартамента США для развития экономики беднейших стран мира.