Իսրայելի Քնեսեթը կքննարկի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցն ընդլայնված նիստում: Քննարկումը նախաձեռնել է ձախակողմյան ընդդիմադիր «Մերեց» կուսակցության առաջնորդ Թամար Զանդբերգը, գրում է Jerusalem Post-ը:
«Դա մեր բարոյական և պատմական պարտավորությունն է: Կան բաներ, որ վեր են քաղաքականությունից»,-հայտարարել է նա:
«Կրկին ու կրկին այդ հարցը դառնում է քաղաքական բանավեճերի զոհը»,-նշել է նա:
Զանդբերգի առաջարկը միաձայն հավանության է արժանացել, թեև փոքր քվորումով՝ 16:0:
2015-ին Քնեսեթը հավանություն էր տվել հարցն օրակարգում ընդգրկելուն, սակայն միայն հանձնաժողովի մակարդակում, որի արդյունքում խորհրդարանի Լուսավորության, մշակույթի և սպորտի հանձնաժողովը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանության փաստը:
Զանդբերգի առաջարկը տարբերվում էր նրանով, որ քննարկում էր պահանջում ընդլայնված նիստում և հավանություն ստանալու դեպքում Ցեղասպանության ճանաչումը կարտահայտի ամբողջ Քնեսեթի դիրքորոշումը:
2018-ի փետրվարին ևս եղավ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը Քնեսեթում քննարկելու փորձ, սակայն այն ժամանակ այդ գաղափարը մերժվեց: Կառավարությունը միշտ խնդրել է կոալիցիային դեմ քվեարկել՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները փչացնելու մտավախությունից դրդված:

Израильский Кнессет (парламент) согласился провести пленарное заседание, чтобы обсудить признание Геноцида армян. Инициатором стала лидер левой оппозиционной партии «Мерец» Тамар Зандберг, пишет Jerusalem Post.
«Это наше моральное и историческое обязательство. Есть вещи превыше политики»,- заявила она.
По словам Зандберг, эта инициатива не имеет отношения к охлаждению отношений между Израилем и Турцией.
«Снова и снова этот вопрос становится жертвой политических споров»,- отметила она.
Предложение Зандберг было одобрено единогласно, хотя и малым кворумом – 16:0.
В 2015 году кнессет одобрил предложение по включению в повестку дня депутатов обсуждения Геноцида армян, но лишь на уровне комиссии — в результате чего парламентский форум по просвещению, культуре и спорту признал этот факт.
Предложение Зандберг отличается тем, что она требует обсуждения на пленарном заседании, и, в случае одобрения, признание Геноцида будет выражать позицию всего Кнессета.
Предложение о признании Геноцида армян пытались вынести на обсуждение Кнессета в феврале, однако тогда эта идея была отклонена.Правительство всегда просило коалицию голосовать против них из-за опасения ухудшить отношениями с Турцией