Սինգապուրի հայ համայնքը հայկական թանգարան է բացել, որն առաջինն է ոչ միայն երկրում, այլ նաև Ասիայի տարածքում, գրում է The Straits Times-ը:
Սինգապուրի հայ համայնքը բավականին հին պատմություն ունի: Այդ երկրի հայտնի հայերից էր Քաջիկ Մոսեսը, որը 1845-ին հիմնել է The Straits Times-ը, Սարգիս եղբայրները, որոնք 1887-ին հիմնել են Raffles հյուրանոցը, գիտնական Ագնես Ջոակիմը (Աշխեն Հովակիմյան), որը 1800-ականների վերջում բուծել է Vanda teres և Vanda hookeriana խոլորձների տեսակները: Vanda hookeriana-ն ստացել է Վանդա միսս Ջոակիմ անվանումը և դարձել է Սինգապուրի խորհրդանիշ ծաղիկը:
Սինգապուրի սակավաթիվ հայ համայնքը 1,2 մլն դոլար է ծախսել հայկական թանգարանի բացման համար, որը նպաստում է Սինգապուրի կյանքում համայնքի գործունեության մասին իրազեկվածության բարձրացմանը, որը Սինգապուրի ամենահին համայնքներից է:
Հայկական թանգարանը պաշտոնապես բացվել է մայիսի 24-ին: Բացմանը մասնակցել են Ազգային ժառանգության խորհրդի գործադիր տնօրեն Չանգ Խվի Նին և եպիսկոպոս Հայկազուն Նաջարյանը ՀԱԵ Ավստրալիայի և Նոր Զելանդիայի թեմից:
Համայնքը նաև կշարունակի հայկական եկեղեցու վերականգնման աշխատանքները: Ըստ եկեղեցու հոգաբարձու Պիեռ Հեննեսի, հայերը ցանկանում են պատմել Սինգապուրի բնակիչներին, թե ով են իրենք: Հեննեսը նշել է, որ Սինգապուրում միաժամանակ երբեք 100 հայից ավելի չի ապրել, սակայն, դա չի խանգարել նրանց ծանրակշիռ ավանդ ունենալ երկրի զարգացման մեջ:

24 Май 2018 - 10:00 AMT
Армянская община Сингапура открыла в стране первый на территории Азии армянский музей, сообщает The Straits Times.
Армянской общине Сингапура десятки лет. В числе известных армян этой страны были Каджик Мосес, основавший издание The Straits Times в 1845 году братья Саркис – основатели отеля Raffles в 1887 году, ученый-садовод Агнес Джоаким (Ашхен Овакимян), которая в конце 1800-х годов создала гибрид бирманской орхидеи Vanda teres и малайской Vanda hookeriana, получивший название Ванда мисс Джоаким и ставшийнациональным цветком Сингапура.
Немногочисленная армянская община Сингапура потратила 1,2 млн долларов на армянский музей, который способствует повышению осведомленности о ее присутствии и роли в жизни Сингапура, как одной из самых старых общин.
Армянский музей официально открылся 24 мая. В открытии приняли участие исполнительный директор Совета национального наследия Чанг Хви Ни и епископ Айказуном Наджарян из епархии Армянской церкви Австралии и Новой Зеландии.
Община также продолжит работы по восстановлению Армянской церкви. По словам попечителя церкви Пьера Хеннеса, армяне хотят рассказать жителям Сингапура, кто они. Хеннес отметил, что в Сингапуре никогда одновременно не проживали более 100 армян, однако это не мешало им иметь весомый вклад в развитие страны.