24 Մայիս 2018 - 13:01 AMT
Խորհրդարանականները պետք է մերժեն բռնության ու այլատյացության ցանկացած դրսևորում: Այդ մասին հայտարարել է ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը՝ Սլովակիայում Սլովակիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Դուշան Տիտելի հետ հանդիպմանը:
Կողմերն անդրադարձել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին: Հայ-սլովակյան միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման հարցում առանձնակի դեր է վերապահվել պատգամավորական բարեկամական խմբերի գործունեությանը: Կարևորվել է միջազգային հարթակներում երկու երկրների խորհրդարանական պատվիրակությունների արդյունավետ համագործակցությունը:
«Այսօր էլ Թուրքիան ու Ադրբեջանն իրականացնում են հայատյացության քարոզ, որը դատապարտելի է: Միջազգային հանրությունը պետք է ճանաչի Արցախի ժողովրդի անքակտելի ինքնորոշման իրավունքը: Արցախն անկախության նույնքան իրավունք ունի, որքան Սլովակիան, Հայաստանն ու Ադրբեջանը»,-նշել է նա:
ԱԺ փոխնախագահը երախտիքի խոսք է հայտնել Դուշան Տիտելին Հայոց ցեղասպանության հարցում անձնական անվերապահ դիրքորոշման ու Սլովակիայի խորհրդարանում «Խորհրդարանականներն ընդդեմ ցեղասպանությունների» խորագրով ցուցահանդեսի կազմակերպմանն աջակցելու համար: Նա բարձր է գնահատել Սլովակիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը և դատապարտումը, հայտնում է ԱԺ լրատվության ու հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Սլովակիա-Հայաստան բարեկամական կապերի ամրապնդման համար ՀՀ ԱԺ պատվո մեդալ է հանձնել Դուշան Տիտելին, իսկ ԱԺ նախագահի հուշամեդալ` հայ բարերար Բագրատ Հակոբյանին` Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցում ներդրած նշանակալի ավանդի համար:

Вице-спикер Национального собрания, руководитель группы дружбы Армения – Словакия Эдуард Шармазанов в рамках визита в Словакию встретился с руководителем группы дружбы Словакия – Армения Душаном Тителом. Об этом сообщает пресс-служба НС РА.
В ходе встречи Шармазанов заявил, что РеспубликаАрцах (Нагорно-Карабахская Республика) имеет столько же прав на независимость, сколько Словакия, Армения и Азербайджан.
«Мы, парламентарии, должны отвергать любое проявление насилия и ксенофобии. Сегодня и Турция, и Азербайджан осуществляют антиармянскую пропаганду, что недопустимо. Международное сообщество должно признать нерушимое право народа Арцаха на самоопределение. Арцах имеет столько же прав на независимость, сколько Словакия, Армения и Азербайджан»,- отметил Шармазанов.
Вице-спикер НС выразил признательность Тителу за неизменную личную позицию в вопросе Геноцида армян и содействие проведению в парламенте Словакии выставки под девизом «Парламентарии против геноцидов». Он высоко оценил признание и осуждение словацким парламентом Геноцида армян.
Стороны обратились к перспективам развития двусторонних отношений. В развитии армяно-словацких межпарламентских отношений особая роль отведена деятельности депутатских групп дружбы. Стороны подчеркнули важность эффективного сотрудничества парламентских делегаций двух стран на международных площадках.
Вице-спикер НС вручил Душану Тителу Почетную медаль НС за укрепление дружественных связей Словакия – Армения, а Памятную медаль председателя НС – армянскому меценату Баграту Акобяну, за значительный вклад в дело международного признания Геноцида армян.