25 Մայիս 2018 - 13:39 AMT
ԱՄՆ իշխանությունները հեռակա կարգով 3 անձի մեղադրել են փողերի լվացման և ի շահ Rolls Royce-ի ամերիկյան մասնաճյուղի կաշառք տալու մեջ: Նրանցից մեկը ՀՀ քաղաքացի է: Այդ մասին ասվում է ԱՄՆ արդարադատության նախարարության հայտարարության մեջ:
Ըստ գերատեսչության, ՀՀ 62-ամյա քաղաքացի Ազատ Մարտիրոսյանը, ՌԴ 50-ամյա քաղաքացի Վիտալի Լեշկովն ու Հունաստանի 70-ամյա քաղաքացի Պետրոս Կոնտոգուրիսը գտնվում են ԱՄՆ սահմաններից դուրս, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ըստ նախարարության, մեղադրյալներն արտերկրում կաշառք են տվել պաշտոնատար անձանց, ելնելով Rolls Royce-ի ամերիկյան բաժանմունքի շահերից: Մասնավորապես, նրանք, իբր, վճարել են ոմն պաշտոնյայի Ղազախստանում, որպեսզի նա 2009-ին պայմանագիր կնքեր ընկերության հետ Կենտրոնական Ասիայից Չինաստան գազամուղ կառուցելու վերաբերյալ՝ 145 մլն դոլարի: Թե որն էր պայմանագրի էությունը և կատարվել է այն արդյոք, չի նշվում:
Փաստաթղթում ասվում է, որ 2017-ին ԱՄՆ իշխանություններն արդեն իսկ $800 մլն տուգանք են սահմանել Rolls Royce-ի մասով խախտումների համար, որոնց մասին ասվում է մեղադրանքի մեջ: Մեղադրանքներ են ներկայացվել նաև ընկերության որոշ աշխատակիցների:

Власти США заочно обвинили трех человек, в числе которых гражданина Армении, в отмывании денежных средств и даче взяток в интересах американского подразделения компании Rolls Royce. Об этом говорится в заявлении министерства юстиции.
По данным американского ведомства, среди обвиняемых — 62-летний гражданин Армении Азат Мартиросян, 50-летний россиянин Виталий Лешков и 70-летний гражданин Греции Петрос Контогурис. На данный момент все они находятся за пределами Соединенных Штатов, пишет ТАСС.
Как утверждают в минюсте, обвиняемые давали взятки чиновникам за рубежом в интересах структуры Rolls-Royce. В частности, они якобы заплатили некому официальному лицу в Казахстане, чтобы тот в 2009 году предоставил компании контракт по строительству газопровода из Центральной Азии в Китай на сумму $145 млн. В чем именно состояла суть контракта и был ли он выполнен, не разъясняется.
В документе отмечается, что в 2017 году американские власти уже наложили штраф в размере $800 млн на Rolls-Royce в связи с нарушениями, о которых идет речь. Обвинения также были предъявлены ряду сотрудников компании.