1 Հունիս 2018 - 07:00 AMT
Վրաստանում բողոքի ակցիաներ են սկսվել՝ պահանջում են վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլիի հրաժարականը: Նա անձամբ է գնացել խորհրդարանի շենքի դիմաց հավաքված ցուցարարների մոտ, սակայն վերջիններս պլաստիկ շշեր են նետել նրա ուղղությամբ՝ վանկարկելով «Հեռացիր»:
Բողոքի ցույցերը սկսվեցին, երբ Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը հրապարակեց 16-ամյա դեռահասների սպանության գործով դատավճիռները՝ մեղադրյալներից մեկն արդարացվեց, մյուսի մեղադրանքը կանխամտածված սպանությունից փոխվեց կանխամտածված սպանության փորձի, գրում է Lenta.ru-ն:
Միջադեպը տեղի է ունեցել 2017-ի դեկտեմբերի 1-ին: Թիվ 51 դպրոցում վիճաբանություն էր առաջացել 9-րդ և 11-րդ դասարանների աշակերտների միջև, իսկ ավելի ուշ դանակահարություն էր տեղի ունեցել մեկ այլ դպրոցի անչափահասների մասնակցությամբ: Վերջիններս օգնության էին եկել 9-րդ դասարանի աշակերտներից մեկին: Դատավճիռը վրդովեցրել էր նաև դատախազներին:
Դատավճիռը վրդովեցրեց դատախազին, մեղադրող կողմը հայտարարել է վերաքննիչ դատարան դիմելու մտադրության մասին: Գլխավոր դատախազ Իրակլի Շոթաձեն հրաժարական է տվել:
Սպանվածներից մեկի հայրը հայտարարել է, որ վարչապետը եկել էր ոչ թե իրեն ցավակցելու, այլ «մեկ անգամ էլ խաբելու»:
Ավելի ուշ հատուկ ճեպազրույցում Կվիրիկաշվիլին հայտարարեց, որ նոր հետաքննությունը թափանցիկ կլինի և նա իր անձնական հսկողության տակ է առնելու այն:
Մայիսի 12-ին Թբիլիսիում բողոքի ցույցեր էին ուժայինների գործողությունների դեմ, որոնք ստուգայցեր էին անցկացրել գիշերային ակումբներում՝ ձերբակալելով 8 թմրանյութ վաճառողի:

1 Июнь 2018 - 06:43 AMT
Отставки Шотадзе требовали отец одного из убитых во время поножовщины школьников Давида Саралидзе — Заза Саралидзе, а также остальные участники акции протеста у здания главной прокуратуры Грузии в Тбилиси.
Акция протеста началась сразу после оглашения Тбилисским городским судом приговора двум обвиняемым в убийстве 16-летних школьников Левана Дадунашвили и Давида Саралидзе.
«Уверен, что процесс восстановления справедливости в нашей стране продолжится и дойдет до конца. Так как я хочу, чтобы вы верили всему, о чем я говорю, сегодня я покидаю свою должность и уверен, что правосудие по этому делу исполнится», — говорится в заявлении Шотадзе, пишет Sputnik Грузия.
Суд оправдал одного из обвиняемых в убийстве Саралидзе, а второму переквалифицировал обвинение с умышленного убийства на попытку умышленного убийства. Между тем, первого суд признал виновным в умышленном убийстве при отягчающих обстоятельствах Дадунашвили. Таким образом, остается неясным, кто убил Саралидзе.
Инцидент произошел 1 декабря 2017 года. Конфликт начался в школе №51 между учащимися 9 и 11 классов, а позже перерос в поножовщину на улице Хорава с участием несовершеннолетних из другой школы. Последние пришли на помощь одному из девятиклассников.
Судебное решение возмутило и прокуроров, которые намерены обратиться в апелляционный суд.
Шотадзе сделал заявление и назвал судебное решение непонятным и неприемлемым. Он также заявил, что к делу будут подключены авторитетные во всем мире прокуроры и судмедэксперты, но это не остановило волну протеста. Оппозиционеры утверждают, что следователи уничтожили материалы дела.