1 Հունիս 2018 - 13:23 AMT
Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն աշխատանքային այցով կմեկնի Ռուսաստանի Դաշնություն, որտեղ հունիսի 7-ին նախատեսվում է նրա հանդիպումը ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ: Այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ տեղեկատվության և մամուլի բաժնի փոխտնօրեն Արտյոմ Կոժինը:
Նախարարները կարծիքներ կփոխանակեն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ, որտեղ ՌԴ-ն, ԵԱՀԿ ՄԽ մյուս համանախագահների հետ միասին, ակտիվ դերակատարություն ունի:
Բանակցությունների ընթացքում նախատեսվում է քննարկել նաև երկկողմ համագործակցության հարցերի լայն շրջանակ՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մայիսի 14-ին Սոչիում կայացած հանդիպման արդյունքների ամփոփման համատեքստում:
Նախատեսվում է հատուկ ուշադրություն դարձնել միջազգային խնդիրներին, այդ թվում ինտեգրման գործընթացներին ԵՏՄ, ՀԱՊԿ և ԱՊՀ շրջանակներում, գործողությունների համակարգմանը ՄԱԿ, ԵԱՀԿ, ՍԾՏՀ և այլ միջազգաին հարթակներում:

1 Июнь 2018 - 13:08 AMT
На 7 июня запланирован рабочий визит в министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна в Россию. Об этом заявил заместитель директора Департамента информации и печати МИД России Артем Кожин на еженедельном брифинге.
По его словам, Мнацаканян встретится со своим российским коллегой Сергеем Лавровым. В ходе переговоров состоится обмен мнениями по тематике нагорно-карабахского урегулирования, в котором Россия, вместе с другими сопредседателями Минской группы ОБСЕ, играет активную посредническую роль.
Также министры обсудят широкий круг вопросов двустороннего сотрудничества в контексте итогов встречи президента РФ Владимира Путина и премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Сочи 14 мая.
«Особое внимание предполагается уделить международной проблематике, в том числе интеграционным процессам в рамках ЕАЭС, ОДКБ и СНГ, координации на площадках ООН, ОБСЕ, ОЧЭС и на других авторитетных международных и региональных форумах»,- заявил Кожин.
Пашинян 13-14 мая провел с рабочим визитом в России, приняв участие в заседании Высшего Евразийского экономического совета. В рамках заседания состоялась встреча Пашиняна с президентом России Владимиром Путиным, а также другие двусторонние встречи.