«Գազպրոմի» տնօրենների խորհուրդը համաձայնեցրել է «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի լրացուցիչ 5,248 մլն սովորական բաժնետոմսերի գնումը 26,38 մլրդ դրամով: Այդ մասին հայտնում է «Գազպրոմը»:
ՌԴ կառավարությունը հավանություն է տվել «Հայռուսգազարդի» (այժմ՝ «Գազպրոմ Արմենիա») բաժնետոմսերի առք ու վաճառքի պայմանների և գործունեության մասին հայ-ռուսական համաձայնագրում կատարվելիք փոփոխությանը, որի համաձայն, «Գազպրոմի» բաժնեմասը «Հայռուսգազարդի» կանոնադրական կապիտալում 80%-ից հասցվում է 100%-ի, գրում է Vestifinance.ru-ն:
«Գազպրոմ Արմենիան» ռուսական գազի առաքման և բաշխման մենաշնորհ ունի ՀՀ ներքին շուկայում:
2013-ին «Գազպրոմն» ու «Գազպրոմ Արմենիան» պայմանագիր են կնքել, որով 2014-2018թթ. Հայաստան կառաքվի մինչև 2,5 մլրդ խմ գազ տարեկան: 2016-ի ապրիլին ստորագրվեց ուղղումը, որի համաձայն մինչև ՀՀ սահմանը գազը հասցնում է «Գազպրոմ Էքսպորտը»:
«Գազպրոմը» «Գազպրոմ Արմենիայի» միակ բաժնետերն է: ՀՀ Գազատրանսպորտային համակարգում 1682,2 քմ գազամուղ և համապատասխան ճյուղավորում կա:

Совет директоров «Газпрома» согласовал приобретение 5,248 млн дополнительных обыкновенных акций ЗАО «Газпром Армения» за 26,38 млрд драмов. Об этом сообщили в «Газпроме».
Российское правительство одобрило поправки в российско-армянское оглашение об условиях купли-продажи акций и работы «Армросгазпрома» (ныне «Газпром Армения»), по которому доля «Газпрома» в уставном капитале «Армросгазпрома» доведена с 80% до 100%, пишет Vestifinance.ru.
«Газпром Армения» имеет монопольное право на поставку и распределение российского природного газа на внутреннем рынке Армении.
В 2013 г. «Газпром» и «Газпром Армения» подписали контракт на поставку в Армению до 2,5 млрд куб. м газа в год в 2014-2018 гг., в апреле 2016 г. стороны подписали дополнение к контракту. Поставки газа до границы с Арменией осуществляет «Газпром экспорт».
"Газпром" является единственным акционером "Газпром Армения". В составе Газотранспортной системы (ГТС) Армении насчитывают 1682,2 км газопроводов и газопроводов-отводов.