5 Հունիս 2018 - 14:52 AMT
2018 թվականին հունվար-մայիս ամիսներին Վրաստան է այցելել ավելի քան 420.000 ՀՀ քաղաքացի, ինչը կազմել է միջազգային այցելությունների ընդհանուր թվի 6,3%-ը: Երկիր այցելած զբոսաշրջիկների թիվը հինգ ամսում կազմել է ավելի քան 1,5 մլն: Այս մասին հայտնում է Վրաստանի տուրիզմի ազգային վարչությունը:
Զբոսաշրջիկներ են համարվում օտարերկրյա այն քաղաքացիները, որոնք երկրի տարածքում են մնում ոչ պակաս քան 24 ժամ:
Ընթացիկ տարվա առաջին հինգ ամսում ամենից շատ այցելուները եղել են Ադրբեջանից՝ 486.000 այցելու, կամ աճ է 10,7%-ով նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Թուրքիայից այցելուների թիվը կազմել է 425.000, ինչը կազմել է այցելությունների ընդհանուր թվի 21,7%-ը: ՌԴ-ից տարեսկզբից Վրաստան է այցելել 411.000 հոգի:
Վրաստան այցելությունների թվով բարձր հորիզոնականներում են նաև Իրանը, Ուկրաինան, Իսրայելը, Հնդկաստանը:
Ընդհանուր առմամբ, երկիր այցելուների թիվը կազմել է 2,8 մլն, ինչը 13,6%-ով գերեզանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը:

Более 420.000 граждан Армении посетили Грузию в январе-мае 2018 года. Об этом сообщает Национальная администрация туризма Грузии.
Чаще всего в период с января по май в Грузию приезжали граждане Азербайджана — около 486 тысяч визитов (+10,7%). Из Турции было совершено около 425 тысяч визитов (21,7%), из Армении — более 420 тысяч (6,3%), а из России — около 411 тысяч (28%), пишет Sputnik Грузия.
В число лидеров также входят граждане Ирана, Украины, Израиля, Индии и других стран.
В целом, количество визитов иностранцев в Грузию в январе-мае превысило 2,8 миллиона, что на 13,6% больше, чем за аналогичный период 2017 года. При этом наблюдается рост на 23,5% количества туристических визитов — более 1,5 миллиона.
Туристами в Грузии считаются те путешественники, которые остаются в стране не менее 24 часов.
Туризм является одним из важнейших секторов экономики Грузии. По данным на январь-апрель, доход от иностранного туризма в Грузии составил 799 миллионов долларов, что на 28,4% больше данных за четыре месяца 2018 года.
За 2017 год Грузия заработала на туризме 2,75 миллиарда долларов. Это на 27% больше, чем в 2016 году. При этом доля туризма в ВВП Грузии в 2017 году составила 6,9%.