Եթե Հայաստանն ու Ադրբեջանը որոշեն, որ ղարաբաղյան կողմը պետք է մասնակցի բանակցություններին, ՌԴ-ն կհարգի այդ որոշումը: Այդ մասին հունիսի 7-ին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ հանդիպմանը:
«Եթե կողմերն ինչ-որ փուլում պայմանավորվեն, որ Լեռնային Ղարաբաղը կրկին ներկայացվելու է բանակցություններում, դա կլինի նրանց որոշումը և մենք կհարգենք այդ որոշումը»,-ասել է նախարարը:
«Այդ աշխատանքը (ՄԽ) շարունակվում է երկար տարիներ, տարբեր փուլեր են եղել: Որոշ փուլերում Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչները մասնակցել են գործընթացին, հետո, ըստ կողմերի պայմանավորվածության, ձևաչափը փոխվել է և դարձել այնպիսին, ինչպիսին կա»,-ասել է Լավրովը:
Ըստ նրա, ռուսական կողմը կշարունակի նպաստել ԼՂ վերաբերյալ փոխադարձաբար ընդունելի լուծումների որոնմանը:
«ՌԴ դիրքորոշումն անփոփոխ է: Դա միշտ եղել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափում լուծում որոնելու դիրքորոշում, որի մասնակիցն են Ադրբեջանն ու Հայաստանը: Մենք վստահ ենք, որ դա է օպտիմալ տարբերակը և որպես ՄԽ համանախագահներից մեկը, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ հետ միասին, մենք վարում ենք ընդհանուր շահագրգռված, ոչ հակասական գիծ, որն ուղղված է ստեղծել պայմաններ, որոնք թույլ կտան պայմանավորվել Երևանին ու Բաքվին»,-ասել է Լավրովը:
Ընթերցեք նաև.Փաշինյանը՝ ադրբեջանցի փախստականներին բանակցություններում ներգրավելու մասին. Ալիևն է ներկայացնում նրանց

Если Армения и Азербайджан договорятся об участии карабахской стороны в переговорах по урегулированию конфликта, РФ будет уважать это решение. Об этом заявил 7 июня министр иностранных дел РФ Сергей Лавров по итогам переговоров с главой МИД Армении Зограбом Мнацаканяном.
«Если стороны договорятся на каком-то этапе о том, что Нагорный Карабах будет вновь представлен на переговорах, это будет их решение, мы будем это решение уважать», – отметил министр.
«Эта работа (Минской группы) продолжается многие годы, были разные этапы. На каких-то этапах представители Нагорного Карабаха участвовали в этом процессе, потом, по договоренности сторон, формат был изменен и стал таким, какой он есть», – отметил Лавров.
По его словам, российская сторона продолжит содействовать поиску взаимоприемлемых решений по Нагорному Карабаху.
«Российская позиция осталась неизменной. Она всегда была позицией решения нагорно-карабахского вопроса через минскую группу ОБСЕ, участником которой наряду с Азербайджаном и другими государствами является и Армения. Мы убеждены, что это оптимальный формат, и в качестве одного из сопредседателей этой минской группы вместе с французами и американцами мы проводим общую заинтересованную, непротиворечивую линию по созданию условий, которые позволили бы договориться Баку и Еревану», – сказал Лавров.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что к переговорам необходимо привлечь представителей Нагорного Карабаха. Азербайджанская сторона в свою очередь заявила, что не считает нужным менять формат переговоров по нагорно-карабахскому урегулированию.
Читайте также: Пашинян – об участии азербайджанских беженцев в переговорах по Карабаху: Их уже представляет Алиев