Եվրամիությունը մերժել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի Ռուսաստանին կրկին G8-ում ընդգրկելու վերաբերյալ առաջարկը: 7-ը լավ թիվ է, ասել է ԵՄ Խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը կանադական Քվեբեքում «մեծ յոթնյակի» գագաթնաժողովի մեկնարկից առաջ: Նա նշել է նաև, որ ՌԴ-ն արդեն ցուցադրել է, որ ամենևին հետաքրքրված չէ 8-յակի ձևաչափով:
Տուսկը մեղադրել է Թրամփին որոշակի կանոնների վրա հիմնված միջազգային աշխարհակարգը կասկածի տակ դնելու մեջ: ԱՄՆ նախագահի վարքագիծը լրջորեն մտահոգել է Տուսկին, գրում է Deutsche Welle-ն:
«Ամենից առավել ինձ անհանգստացնում է այն փաստը, որ որոշակի կանոնների վրա հիմնված աշխարհակարգը կասկածի տակ է դրվում, և որքան էլ դա տարօրինակ լինի, ոչ թե սովորական անդամների, այլ դրա կարևորագույն ճարտարապետի ու երաշխավորի կողմից»,-ասել է ԵԽ նախագահը:
ՌԴ-ն հեռացվեց G-8-ից 4 տարի առաջ, երբ Ղրիմը միացավ Ռուսաստանին: ԱՄՆ նախագահ Թրամփը կարծիք էր հայտնել, որ Մոսկվան պետք է վերադառնա այդ ձևաչափ: «Ինչո՞ւ Մոսկվան չի մասնակցում Քվեբեքի հանդիպմանը: Նա պետք է նստած լինի բանակցությունների սեղանի մոտ»,-ասել էր Թրամփը G-7-ի գագաթնաժողովից առաջ: Նրա հետ համամիտ է Իտալիայի վարչապետ Ջուզեպպե Կոնտեն:

Евросоюз отверг предложение президента США Дональда Трампа вернуть Россию в формат «большой восьмерки». Семь – это хорошее число, сказал председатель Совета ЕС Дональд Туск незадолго до начала саммита «большой семерки» в канадском Квебеке 8 июня. Он также отметил, что Россия уже со всей ясностью продемонстрировала свою незаинтересованность в формате «восьмерки».
Туск обвинил Трампа в том, что тот ставит под вопрос основанный на правилах международный миропорядок. Поведение американского президента вызвало у Дональда Туска серьезную обеспокоенность, пишет Deutsche Welle.
«Больше всего меня беспокоит тот факт, что основанный на правилах миропорядок ставится под вопрос, как это ни странно, не обычными подозреваемыми, а его важнейшим архитектором и гарантом – Соединенными Штатами», – заявил глава Совета ЕС.
Причиной исключения России из формата «большой восьмерки» четыре года назад стала аннексия Москвой украинского Крыма.
Ранее Дональд Трамп выразил мнение, что Россия должна вновь вступить в «большую восьмерку». «Почему встреча (в Квебеке – ред.) проводится без участия России? Она должна сидеть за столом переговоров», – заявил Трамп перед вылетом на саммит G7.
Новый премьер-министр Италии Джузеппе Конте уже поддержал Трампа. Он заявил, что возвращение России «в интересах каждого». Перед началом саммита в Квебеке между США и остальными членами «семерки» отсутствует единство по таким важнейшим темам, как торговля, атомное соглашение с Ираном и защита климата.