Հունիսի 8-ին Բրյուսելում` ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում, ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել ՆԱՏՕ-ի ղեկավարության և առանձին երկրների պաշտոնակիցների հետ:
Դավիթ Տոնոյանն առանձին հանդիպում է ունեցել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռոուզ Գյոթեմոլլերի հետ: Հանդիպմանը քննարկվել են տարբեր ձևաչափերով ՀՀ-ՆԱՏՕ համագործակցության ընթացքը և հետագա ծրագրերը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպում է ունեցել նաև Հունաստանի պաշտպանության նախարար Պանայոտիս Կամենոսի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-հունական ռազմական համագործակցության օրակարգային հարցերը և զարգացման հեռանկարները: Ընդգծվել է հայ-հունական ռազմական համագործակցության բարձր մակարդակը:
Դավիթ Տոնոյանը և Պանայոտիս Կամենոսը պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով մի շարք նոր համատեղ նախաձեռնություններ իրականացնելու վերաբերյալ:
Այնուհետև ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը մասնակցել է Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի «Վճռական աջակցություն» առաքելությանը ուժեր տրամադրող երկրների պաշտպանության նախարարների հանդիպմանը: Իր ելույթում ՀՀ պաշտպանության նախարարը վերահաստատելԷ ՀՀ պարտավորությունները՝ առաքելության Հյուսիսային հրամանատարության շրջանակներում իրականացնելու վերաբերյալ, հայտնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն առանձին հանդիպում է ունեցել նաև ԵՄ արտաքին գործերի ծառայության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Պեդրո Սերանոյի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարծաշրջանային անվտանգության խնդիրներ և երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
Հունիսի 6-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը ՌԴ Կիզիլ քաղաքում մասնակցել է ԱՊՀ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի հերթական նիստին: Նիստի ընթացքում միջկառավարական համաձայնագիր է ստորագրվել ռազմական նշանակության արբանյակային կապի համակարգերի օգտագործման մասին:

Министр обороны Армении Давид Тоноян в штаб-квартире НАТО в Брюсселе 8 июня провел ряд встреч с руководством Альянса, а также с коллегами из других стран. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Тоноян встретился с министром национальной обороны Греции Панайотисом Камменосом. Были обсуждены вопросы повестки армяно-греческого военного сотрудничества, а также перспективы их развития.
Стороны отметили высокий уровень армяно-греческого военного сотрудничества, а также достигли договоренностей касательно реализации новых совместных инициатив в двустороннем и многостороннем форматах.
Затем Тоноян принял участие во встрече министров обороны стран, предоставляющих силы миссии Resolute Support («Решительная поддержка»). В своей речи Тоноян подтвердил обязательства Армении касательно осуществления миссии в рамках Северного командования.
Давид Тоноян встретился также с заместителем генерального секретаря НАТО Роуз Гетемюллер. Собеседники обсудили ход сотрудничества Армения-НАТО в разных форматах, а также дальнейшие программы.
Состоялась также встреча Тонояна с заместителем Генерального секретаря Европейской внешнеполитической службы Педро Серрано. В ходе встречи обсуждались вопросы региональной безопасности и ряд других вопросов, представляющих обоюдный интерес.