ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը Մոսկվայում նրանց առաջին ծանոթությունն էր, հետագա շփումների մասին խոսելը վաղաժամ է: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Վաղաժամ է այդ մասին խոսելը, դա նրանց առաջին հանդիպումն էր: Ուստի դեռևս վաղաժամ է խոսել ինչ-որ շարունակության մասին»,-ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով եռակողմ կամ երկկողմ ձևչափով ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարների հնարավոր հանդիպման մասին հարցին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ֆեյսբուքյան հեռարձակման ժամանակ հայտնել էր, որ Մոսկվայում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ծանոթացրել է իրեն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:
Վլադիմիր Պուտինը հունիսի 14-ին Մոսկվայում փոքր ընդունելություն էր կազմակերպել ԱՊՀ երկրների ղեկավարների համար, որոնք ժամանել էին մասնակցելու ֆուտբոլի ԱԱ-2018-ի բացմանը: «Այդ շրջանակում նա ինձ ծանոթացրեց Իլհամ Ալիևի հետ: Տեղի ունեցավ, այսպես ասած, ծանոթության արարողություն: Որևէ զրույց չի եղել, որևէ թեմա չի քննարկվել»,-ասել է վարչապետը:

15 Июнь 2018 - 11:05 AMT
Встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и главы Азербайджана Ильхама Алиева в Москве была первым знакомством, о дальнейших контактах говорить преждевременно. Об этом заявил 15 июня пресс-секретарь главы российского государства Дмитрий Песков.
«Пока преждевременно об этом говорить, это было абсолютно первое знакомство. Поэтому пока преждевременно говорить о каком-то продолжении», — сказал Песков в ответ на вопрос, можно ли рассчитывать на встречу в трехстороннем или двустороннем формате, пишет РИА Новости.
Пашинян ранее в видеообращении на странице в Facebook сообщил, что президент России Владимир Путин познакомил его 14 июня с главой Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Премьер-министр Армении 13 июня прибыл в Москву с рабочим визитом. В российской столице в тот же день состоялись переговоры с президентом Владимиром Путиным. 14 июня он встречался с армянской общиной, посетил армянскую церковь, а также принял участие в церемонии открытия бюста известному армянскому советскому военачальнику, главному маршалу бронетанковых войск Амазаспу Бабаджаняну. Глава армянского правительства вечером 14 июня принял участие в церемонии открытия чемпионата мира по футболу.