ՍՈւ-30ՍՄ կործանիչները կարող են հայտնվել հայկական զինանոցում մինչև 2024 թվականը, Երևանը պլանավորում է ձեռք բերել առնվազն 1 էսկադրիլիա՝ 12 հատ օդանավ։ Այս մասին է հայտնում ռուսաստանյան «Կոմերսանտ» պարբերականն՝ իր աղբյուրներին վկայակոչելով։ Ըստ հրապարակման, Երևանը հետաքրքրվում էր ՍՈւ-30ՍՄ-ներով 2010 թվականից սկսած՝ նպատակ ունենալով թարմացնել ՍՈւ-25-երից ու ՍՈւ-27-երից կազմված ավիապարկը (Սու-27-եր ՀՀ օդուժի կազմում չկան – խմբ․)։ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն արտոնել էր օդանավերի մատակարարումը, սակայն ֆինանսական խնդիրների պատճառով գործարքը չէր կայացել։ Կողմերը բազմիցս քննարկել էին գործարքի իրականացման հնարավորությունը, ՀՀ-ն պիտի գներ օդանավերը ներռուսաստանյան գներով։ Միաժամանակ ՀՀ-ն գնել էր «Իսկանդեր» համակարգեր ու $300 մլն վարկեր էր վերցրել՝ ռուսական զենք գնելու համար։
Աղբյուրի հաղորդմամբ, վերջին անգամ կողմերն անդրադարձել են թեմային հայկական «թավշյա հեղափոխությունից» առաջ, որի ժամանակ ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչները տեղեկացրել են, որ ձեռքբերումը հետաձգվում է մինչև 2024 թվականը։ Հեղափոխությունից հետո զենքի հարցերով ակտիվ բանակցություններ չեն եղել, սակայն, հիշեցնում է պարբերականը, վարչապետ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցություններում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առավել էֆեկտիվ դարձնել համագործակցությունը։ Պաշտպանության նոր նախարար Դավիթ Տոնոյանը զբաղվում էր զինամթերքի հարցերով ու լավ կապեր ունի ՌԴ ռազմարդյունաբերական համալիրում։ Մոսկվան էլ հույս ունի սկսել իրականացնել գործարքը որքան հնարավոր է շուտ։ Դա անհրաժեշտ է Իրկուտսկի ավիաշինական գործարանի հզորությունները մինչև 2022 թվականը բեռնելու համար․ 2022-ից հետո ՍՈՒ-30ՍՄ-ի արտադրությունը դադարեցվելու է, շեշտն էլ դրվելու է ՍՈՒ-35-ի վրա, որն արտադրվում է Ամուրի Կոմսոմոլսկում։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 17-ին հրապարակել էր լուսանկար ՍՈւ-30ՍՄ-ի օդաչուական խցիկից, գրելով, որ այն աշխարհի լավագույն կործանիչներից մեկն է։ Փորձագիտական որոշ շրջանակներ մեկնաբանել էին հրապարակումը որպես օդանավերի ձեռքբերման վերաբերյալ ակնարկ։

Незадолго до смены власти в Армении в мае Минобороны страны отложило вопрос о закупке российских многофункциональных истребителей Су-30СМ до 2024 года, сообщает «Коммерсант» со ссылкой на свои источники.
Контракт, подразумевающий поставку армянским ВВС не менее одной эскадрильи, был подписан в 2012 году, но так и не вступил в силу из-за финансовых сложностей заказчика.
По данным издания, Россия рассчитывает реализовать соглашение уже с новым руководством Армении.
Разговоры о желании Армении приобрести Су-30СМ возобновились после того, как премьер-министр РА Никол Пашинян выложил в социальной сети Facebook фотографию, на которой он находится в кабине самолета, расположенного в военном аэропорту Эребуни (там находится 3624-я российская авиабаза).
«Су-30СМ — один из лучших истребителей мира. Уже нахожусь в Ереване»,— написал глава армянского правительства. Каких-либо дополнительных подробностей он не привел, не комментировали его действия и в Минобороны Армении. Однако по сведениям военного эксперта Леонида Нерсисяна, переговоры по закупке Ереваном некоторого количества Су-30СМ «находятся в достаточно продвинутой стадии», подписание контракта при удачном и гладком стечении обстоятельств ожидается в течение ближайших одного-двух лет. В ФСВТС и «Рособоронэкспорте», впрочем, «Ъ» сообщили, что информацией об этом не располагают.
Отмечается, что Москва рассчитывает приступить к реализации контракта как можно скорее: это нужно для загрузки Иркутского авиастроительного завода до 2022 года (тогда производство Су-30СМ планируется свернуть, а ставку сделать на Су-35, который серийно производится на заводе в Комсомольске-на-Амуре). Эксперт Центра анализа стратегий и технологий Константин Макиенко считает, что «поставка современных боевых авиационных комплексов может спровоцировать Азербайджан на закупку западных истребителей».
Подобные прецеденты уже были: в ответ на поставку Еревану «Искандеров» Баку приобрел белорусские реактивные системы залпового огня «Полонез».
Поэтому данная поставка должна быть сбалансирована предложением Азербайджану истребителей Су-35, отмечает эксперт.