22 Հունիս 2018 - 14:06 AMT
Ուղղաթիռները տեսանկարահանվել են երկրի օդային տարածքում թռիչքներ իրականացնելիս և, ինչպես սպասվում է, պաշտոնապես կցուցադրվեն հունիսի 26-ին Բաքվում սպասվող զորահանդեսի ժամանակ, հայտնում է Defence Blog-ը։
ԱՄՆ կոնգրեսի ազատությանն աջակցության բանաձևի 907-րդ ենթաբաժինն արգելում է Բաքվին ամերիկյան զենք-զինամթերք վաճառելը մինչև ՀՀ ու ԼՂ շրջափակման ավարտը։ Հնարավոր է, երկիրը ձեռք է բերել ուղղաթիռները երրորդ երկրներից։
Bell-412-ը երկու շարժիչով ուղղաթիռ է, որը կարող է կիրառվել, թե քաղաքացիական, թե մարտական նպատակներով։ Այն ոչ ռուսական արտադրության առաջին ուղղաթիռն է Ադրբեջանի օդուժում։

В Баку на военном параде 26 июня будут показаны вертолеты американского производства Bell-412, приобретенные Азербайджаном недавно. Об этом сообщил источник в военных кругах Азербайджана, пишет Defense Blog.
Отмечается, что это первые вертолеты несоветского и нероссийского производства, которые приняты на вооружение азербайджанской армией.На параде будут задействованы два вертолета производства США.
Наряду с Bell-412, на параде совершат полет вертолеты Ми-24, Ми-24G, ударный Ми-35M, военно-транспортный Ми-17 и корабельный многоцелевой Ка-27.
Парад посвящен «столетию создания вооруженных сил Азербайджана».
Bell 412 – двухмоторный служебный вертолет семейства Huey производства Bell Helicopter. Это развитие Bell 212, основным отличием которого является композитный четырехлопастный главный ротор.