Ավստրալիայի Ներկայացուցիչների պալատը (խորհրդարան) հունիսի 25-ին առաջին անգամ կքննարկի Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու վերաբերյալ առաջարկը: Այդ մասին հայտնում է Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANC-AU):
Ճանաչման վերաբերյալ առաջարկին սատարում են Հյուսիսային Սիդնեյը ներկայացնող պատգամավոր Թրենտ Ցիմերմանն ու Բենելոնգը ներկայացնող պատգամավոր Ջոն Ալեքսանդրը: Ըստ առաջարկի, Ավստրալիան պետք է ճանաչի նաև «այն ժամանակվա նորաստեղծ Ավստրալական ընկերակցության արտակարգ հումանիտար ջանքերն, ուղղված Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած որբերին և այլոց, ինչպես նաև Օսմանյան կայսրության մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների, այդ թվում հույների և ասորիների աջակցությանը»:
Ցեղասպանության ճանաչման համար շարժմանը սատարում են կոալիցիոն կառավարության անդամները, ինչպես նաև Ավստրալիայի լեյբորիստական կուսակցությունը՝ Ավստրալիայի և ՀՀ միջև խորհրդարանական խմբի համանախագահներ Ցիմերմանի և Ջոել Ֆիտցգիբոնի գլխավորությամբ:
Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Հայկ Կայսերյանը հույս է հայտնել, որ քննարկումն արդյունավետ կանցնի և կարտացոլի Ավստրալիայի կամքը՝ «ճանաչելու Ավստրալիայի պատմության մի կարևոր դրվագ, որը տևական ժամանակ գաղտնի է պահվել օտարերկրյա բռնապետության հրահանգով»:
«Մենք հուսով ենք, որ բանավեճի մասնակիցների մեծամասնությունը կարևոր քայլ կկատարի և կճանաչի, որ Ավստրալիայում հումանիտար օգնության առաջին խոշոր միջազգային ջանքերն ուղղված են եղել ցեղասպանությունը վերապրածներին օգնելուն, որին զոհ են գնացել քրիստոնյա հայերը, հույներն ու ասորիները»,-ասել է Կայսերյանը:

25 Июнь 2018 - 07:10 AMT
Палата представителей (парламент) Австралии 25 июня впервые обсудит предложение о признании Геноцида армян. Об этом сообщает Армянский национальный комитет Австралии (ANC-AU).
Предложение о признании поддерживают депутат от Северного СиднеяТрент Циммерман и депутат от Беннелонга Джон Александр. Согласно предложению, Австралия должна среди прочего признать «чрезвычайные гуманитарные усилия тогдашнего новообразованного Австралийского Содружества для сирот и других лиц, переживших Геноцид армян, а также других христианских меньшинств Османской империи, включая греков и ассирийцев».
Движение за признание геноцида поддержали члены коалиционного правительства, а также австралийская лейбористская партия во главе с сопредседателями Парламентской группы между Австралией и Арменией Циммерманом и Джоэлом Фитцгиббоном.
Исполнительный директор АНК Австралия Айк Кайсерян выразил надежду на то, что обсуждение пройдет результативно и будет отражать волю Австралии в признании «важной главы в истории Австралии, которую слишком долго держали в тайне из-за приказа иностранной диктатуры».
«Мы надеемся, что большинство выступающих в ходе дебатов понедельник сделают важный шаг на пути признания Австралии того, что первые крупные международные усилия по оказанию гуманитарной помощи в стране были направлены на помощь жертвам геноцида, унесшего жизни христианских армян, греков и ассирийцев Османской империи», – сказал Кайсерян.