Աշխարհահռչակ ռոք երաժիշտ, հայտնի SOAD խմբի մեներգիչ Սերժ Թանկյանն ակնարկել է, որ ԱՄՆ-ում ևս թավշա հեղափոխության անհրաժեշտություն է հասունանում:
Նա մասնավորապես քննադատել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի միգրացիոն քաղաքականությունը և իր Instagram-ում հրապարակել է Time ամսագրի լուսանկարը, որի շապիկին պատկերված են Թրամփն ու արտասվող հոնդուրասցի աղջնակը, որին ԱՄՆ միգրացիոն ծառայությունները մեկուսացրել էին ծնողներից Մեքսիկայի հետ ԱՄՆ սահմանը հատելիս: Պատկերի տակ գրված է. «Բարի գալուստ Ամերիկա»:
«Երբեմն պատկերն առավել քան խոսուն է: ԱՄՆ-ն լիակատար անկում է ապրում: Հայկական ոճով հեղափոխության ժամանակն է, այնպե՞ս չէ»,-գրել է Թանկյանը՝ ակնարկելով ապրիլ-մայիսին Հայաստանում տեղի ունեցած իրադարձությունները:
Ավելի վաղ համացանցում բազում տեսահոլովակներ էին հայտնվել, որտեղ ծնողներից խլված երեխաները լալիս են և խնդրում են վերադարձնել իրենց ծնողներին:
Ապրիլին ԱՄՆ գլխավոր դատախազ Ջեֆ Սեշնսը հայտարարել է, որ այսուհետ ԱՄՆ սահմանն ապօրինի հատած մարդիկ քրեական հետապնդման կենթարկվեն: Ուստի, մինչև դատն այդ մարդիկ պետք է կալանավորվեն: Ըստ ԱՄՆ օրենսդրության, երեխաներին արգելվում է նախնական կալանքի ենթարկել, ուստի նրանց այլ վայրեր են ուղարկում: Ըստ ԱՄՆ իմիգրացիոն ծառայության, մայիսի 5-ից ապօրինի սահմանը հատած 2200 ծնողից առգրավվել է ավելի քան 2300 երեխա:

Вокалист группы System of A Down, певец и автор песен Серж Танкян намекнул на то, что в США назрела необходимость в мирной революции по примеру армянской. Соответствующую запись Танкян сделал в своемInstagram.
Он опубликовал коллаж с обложкиамериканского еженедельного журналаTime, на котором изображены плачущий ребенок и смотрящий на него президент США Дональд Трамп.Изображение сопровождается подписью «Добро пожаловать в Америку».
В комментарии к изображению Танкян написал: «Иногда картинка говорит обо всем. США в состоянии полной регрессии. Не время ли для мирной революции в стиле Армении?».
Музыкант имеет в виду бархотную революцию апреля-мая в Армении, в результате которой в стране произошла смена власти.
Снимок двухлетней девочки сделан фотографом Джоном Муром во время рейдов на границе США и Мексики. 20 июня Дональд Трамп подписал указ, запрещающий разлучать семьи мигрантов.
В апреле генеральный прокурор США Джефф Сешнс объявил, что отныне всем людям, пересекающим границу Соединенных Штатов нелегально, будут предъявляться уголовные обвинения. Соответственно, до суда эти люди содержатся в заключении. Согласно американскому законодательству, детей запрещено содержать в предварительном заключении, поэтому их отправляют в другие места. По словам представителей иммиграционной службы США, с 5 мая у 2200 родителей-нелегалов были отобраны более 2300 детей.