25 Հունիս 2018 - 13:51 AMT
Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության շրջանակում հանդիպել են Իրանի և Իսպանիայի հավաքականները: Իրանի հեռուստաալիքներից մեկը որոշել էր հրավիրել հայտնի իսպանացի ֆուտբոլիստ Կարլես Պույոլին, որն ավարտել է մասնակցությունը խաղերին 2014-ին: Նախատեսվում էր, որ նա մասնակցելու է խաղին նվիրված հաղորդմանը և մեկնաբանելու է հանդիպումը իրանցի լրագրող Ադել Ֆերդոսիպուրի հետ միասին:
Իրան-Իսպանիա հանդիպումը տեղի է ունոեցել հունիսի 20-ին և ավարտվել է 0:1 հաշվով:
Պույոլն ընդունել է առաջարկն ու ժամանել է Իրան, սակայն այդպես էլ չի կարողացել մասնակցել հեռուստաշոուին, գրում է Bird in Flight-ը BBC-ի վրա հղումով: Խաղից առաջ Ֆերդոսիպուրն ասել է իրանցի հանդիսատեսին. «Դուք պետք է իմանաք, որ այսօր երեկոյան մեզ հետ պետք է լիներ Պույոլը, բայց նա հիմա հյուրանոցում է: Ես արեցի ամեն ինչ, ինչ կարող էի: Ներողություն եմ խնդրում»:
Սկզբից շշուկներ տարածվեցին, թե Պույոլը շատ մեծ վարձատրություն է պահանջել, սակայն հաջորդ օրը Իրանի պարբերականներից մեկին հաջողվել է խոսել ֆուտբոլիստի հետ և վերջինս հայտարարել է, որ իրեն ուղղակի եթեր չեն տրամադրել: Պատճառը՝ չափազանց երկար մազերն էին:
Իրանի հեռուստատեսությունում մազերի երկարության վերաբերյալ որևէ պաշտոնական կանոն չկա: Սակայն, տեղական հեռուստաալիքները ջանում են խստորեն հետևել, որպեսզի եթերում չլինի ոչ մի այնպիսի բան, ինչը կարող է գնահատվել որպես արևմտյան ապրելակերպի քարոզ՝ դա վերաբերում է նաև արտաքին տեսքին:

В рамках чемпионата мира по футболу проходил матч между сборными Ирана и Испании. По этому случаю один из иранских телеканалов решил пригласить к сотрудничеству испанского футболиста Карлеса Пуйоля (завершил карьеру в 2014 году). Планировалось, что он будет участвовать в программе, посвященной матчу, и комментировать поединок вместе с иранским журналистом Аделем Фердосипуром.
Матч Иран-Испания прошел 20 июня и завершился со счетом 0:1.
Пуйоль принял предложение и прибыл в Иран, но поучаствовать в телевизионном шоу так и не смог, пишет Bird in Flight со ссылкой на BBC. Накануне матча Фердосипур сообщил иранским зрителям: «Вы должны знать, что сегодня вечером с нами должен был быть Карлес Пуйоль. Но прямо сейчас он находится в гостинице. Я сделал все, что было в моих силах. Прошу прощения».
Подробности внезапного неучастия футболиста в программе прояснились не сразу. Сперва появились слухи о том, что Пуйоль потребовал слишком большой гонорар, но на следующий день одному из иранских изданий удалось поговорить с футболистом, и тот заявил, что его просто не допустили к эфиру. Причина — слишком длинные волосы.
Никаких официальных правил о допустимой длине волос на иранском телевидении нет. Тем не менее, отмечает издание, местные каналы стараются строго следить за тем, чтобы в эфир не попадало ничего, что может быть воспринято как пропаганда западной культуры и образа жизни — это касается в том числе внешнего вида.
Цензура на иранском ТВ и раньше оборачивалась курьезами. К примеру, в 2017 году во время трансляции церемонии «Оскар» телевизионщики заретушировали участки тела Шарлиз Терон, посчитав внешний вид актрисы слишком откровенным.