27 Հունիս 2018 - 12:30 AMT
ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության շուրջ բանակցությունները կասեցվել են: Այդ մասին ասվում է ԵՄ Խորհրդի ամփոփիչ հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է Լյուքսեմբուրգում:
Բացի այդ, դադարեցվում է Անկարայի և Բրյուսելի մաքսային միության ամրապնդմանն ուղղված աշխատանքը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Հայտարարությունն արվել է Թուրքիայում նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ընտրություններում հաղթելուց 2 օր անց:
Էրդողանը նախագահական ընտրություններում ստացել է ընտրողների քվեների 52,5 տոկոսը: Նրա մերձավոր մրցակից ընդդիմադիր Մուհարեմ Ինջեն ստացել է քվեների 31,5 տոկոսը:
Արևմուտքը քննադատեց Թուրքիայում օրենքի գերակայությունից նահանջը, մարդու իրավունքների և ազատ կարծիք հայտնելու հետ կապված իրավիճակը, լրագրողների, իրավապաշտպանների ու գիտնականների հալածանքները:
Չնայած Անկարայի հասցեին հնչած խիստ քննադատությանը և Թուրքիայի հետ ԵՄ-ին անդամակցելու շուրջ բանակցությունները պաշտոնապես խզելու մասին Ավստրիայի պահանջին, ԵՄ-ն չգնաց դրան: Ամփոփիչ եզրակացության մեջ տեղ գտավ միայն ձևակերպումը, որի համաձայն առաջընթաց կարող է արձանագրվել միայն այն դեպքում, եթե Թուրքիայի ղեկավարության քաղաքականությունը փոխվի: Փաստաթղթում նշվում է, որ բանակցությունները փակուղի են մտել:
Անկարան դեռ կպահպանի անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակը, մասնավորապես ԵՄ հետ փախստականների վերաբերյալ կնքած գործարքի պատճառով:
Ըստ պայմանավորվածության, ԵՄ-ն արդեն 3 մլրդ եվրո է հատկացրել Թուրքիային խոստացած 6 մլրդ-ից: Սակայն 26 համաձայնեցված նախագծերից իրականացվել է կեսից պակասը, իսկ շատերը դեռ չեն էլ սկսվել:

27 Июнь 2018 - 10:32 AMT
Переговоры о вступлении Турции в состав Евросоюза приостановлены. Об этом говорится в итоговом заявлении Совета ЕС, обнародованном в Люксембурге.
Кроме того, прекращается работа по укреплению таможенного союза Анкары и Брюсселя, пишет Deutsche Welle.
Министерское заявление было сделано через два дня после победы турецкого президента Реджепа Тайипа Эрдогана, заручившегося поддержкой 52,5 процента голосов избирателей, на выборах главы государства.
За его ближайшего соперника от оппозиционной Народно-республиканской партии Мухаррема Индже проголосовали 31,5 процента избирателей.
Критику Запада снискали, прежде всего, отход от верховенства закона в стране, ситуация с правами человека и свободой выражения мнений, преследования журналистов, правозащитников и ученых.
Несмотря на жесткие обвинения в адрес Анкары, требования Австрии об официальном прекращении переговоров о вступлении Турции в Евросоюз не нашли поддержки. В этой связи в итоговое заявление вошла лишь формулировка о том, что прогресс может быть достигнут лишь после существенных изменений в политике турецкого руководства. Переговоры фактически зашли в тупик, отмечается в документе.
Одна из причин, по которой за Анкарой пока сохраняется статус кандидата на вступление, – это заключенная с ней Евросоюзом сделка по беженцам. Согласно достигнутым договоренностям, ЕС уже выплатил Турции три из обещанных шести миллиардов евро. Средства среди прочего должны использоваться на строительство школ и больниц в Турции. Однако из 26 согласованных проектов реализовано меньше половины, а некоторые еще не начаты. В целом страна приняла у себя почти 3,6 млн беженцев.