28 Հունիս 2018 - 10:07 AMT
Թուրքմենստանի իշխանություններն արգելել են մեկնել երկրից այն քաղաքացիներին, որոնց 40 տարին դեռ չի լրացել: Այդ մասին հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանի թուրքմենական ծառայությունը Դաշողուզ քաղաքի բնակիչների վրա հղումով:
Նշվում է, որ հունիսի 25-ին այդ քաղաքի բնակիչները միգրացիոն ծառայությունում իմացել են, որ երկրից մեկնելու տարիքը 30-ից բարձրացվել է մինչև 40 տարի: «Ազատություն» ռադիոկայանին չի հաջողվել տեղեկություն ստանալ Թուրքմենստանի միգրացիոն ծառայությունից:
Երկրի իշխանությունները պաշտոնապես չեն հայտարարում մեկնելու արգելքի մասին, նշում է պարբերականը: Չեն իրազեկում երկրի բնակչությանը երկրից մեկնելու համար առկա տարիքային, գենդերային կամ այլ արգելքների մասին: Նաև անհասանելի են արտագաղթողների մասին տեղեկությունները: Սակայն, ըստ դիտորդների, տնտեսական ճգնաժամի պատճառով արտագաղթը Թուրքմենստանում զանգվածային բնույթ է ստացել:
Ավելի վաղ «Ազատություն» ռադիոկայանը գրել էր, որ Թուրքմենստանի քաղաքացիներին Աշխաբադի օդանավակայանում հանում են միջազգային չվերթներից: Միայն 2018-ին տասնյակ նման դեպքեր են եղել: Միգրացիոն ծառայության աշխատակիցները չեն մեկնաբանել իրենց գործողությունները:

28 Июнь 2018 - 07:49 AMT
Власти Туркмении запретили выезжать из страны гражданам моложе 40 лет. Об этом сообщает туркменская служба «Радио Свобода» со ссылкой на жителей города Дашогуз.
Отмечается, что 25 июня дашогузцы узнали в миграционной службе города, что запрет на выезд из страны для граждан страны увеличен с 30 до 40 лет. «Радио Свобода» не удалось подтвердить или опровергнуть эту информацию в миграционной службе Туркмении.
Власти страны официально не объявляют о запретах на выезд, отмечает издание. Не информируют население о наличии возрастных, гендерных и иных запретов на выезд граждан из страны и СМИ страны. Также недоступны данные о численности эмигрантов. Однако по словам местных наблюдателей, из-за экономического кризиса миграция в Туркмении приобрела массовый характер.
Ранее «Радио Свобода» писало о снятии жителей Туркмении с международных рейсов в аэропорту Ашхабада. По данным издания, только с начала 2018 года произошли десятки подобных случаев. В большинстве из них сотрудники миграционных служб никак не объясняли свои действия.