28 Հունիս 2018 - 12:23 AMT
ԱՄՆ և ՌԴ նախագահներ Դոնալդ Թրամփի և Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը տեղի կունենա հուլիսի 16-ին Հելսինկիում: Այդ մասին հայտնել է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը:
«Բանակցությունների ընթացքում նախատեսվում է քննարկել ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների ընթացիկ վիճակը և հետագա զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև միջազգային օրակարգի ակտուալ հարցեր», – ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ինչպես ավելի վաղ լրագրողներին էր հայտնել ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը, Հելսինկին հարմար վայր է երկու կողմերի համար: Նա հավելել էր, որ ակնկալվում է, որ հանդիպումը կտևի 6 ժամ՝ կլինի արարողակարգային մաս, նախագահների առանձնազրույց և համատեղ մամուլի ասուլիս: Ուշակովը նշել է, որ հանդիպման ավարտին կարող է համատեղ հայտարարություն արվել՝ ուրվագծելով կողմերի հետագա քայլերը երկկողմ հարաբերությունների բարելավման ուղղությամբ, համատեղ գործողությունները միջազգային ասպարեզում և միջազգային կայունության ու անվտանգության առումով:
Ավելի վաղ Թրամփը հայտարարել էր, թե հնարավոր բանակցությունները Պուտինի հետ կարևոր են, ըստ նրա, Մոսկվան կարող է նպաստել Փհենյանի հանդեպ ճնշման սաստկացմանը:Վերջին անգամ նախագահները հանդիպել են հուլիսին Գերմանիայում G20-ի գագաթնաժողովի շրջանակում:

Саммит президентов РФ и США – Владимира Путина и Дональда Трампа – пройдет 16 июля в Хельсинки. Об этом сообщила пресс-служба Кремля. Вашингтон подтвердил дату и место провидения саммита.
«В соответствии с достигнутой договоренностью 16 июля в Хельсинки состоится встреча президента Российской Федерации Владимира Путина и президента Соединенных Штатов Америки Дональда Трампа. В ходе переговоров имеется в виду обсудить текущее состояние и перспективы дальнейшего развития российско-американских отношений, а также актуальные вопросы международной повестки дня», – говорится в сообщении Кремля.
Поручение проработать вопрос о встрече лидеров было дано главам внешнеполитических ведомств России и США по итогам телефонного разговора Путина и Трампа 20 марта. После этого вопрос о саммите обсуждался по закрытым каналам.