ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հունիսի 28-ի ճեպազրույցում անդրադարձել է ՌԴ Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի վերջերս Բաքվում արված հայտարարությանը ղարաբաղյան կարգավորման և «Ադրբեջանի ճիշտ ու կառուցողական դիրքորոշման» մասին: Այդ մասին հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Ռուսաստանի Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը հայտարարել է, որ «Ադրբեջանը միշտ ճիշտ ու կառուցողական դիրքորոշումէ զբաղեցրել Լեռնային Ղարաբաղի հարցում»: Այդ մասին նա հայտարարել է Ադրբեջանի խորհրդարանի նախագահ Օքթայ Ասադովի հետ հանդիպմանը:
Զախարովան պատասխանել է հետևյալ հարցին. «Ինչպե՞ս կմեկնաբանեիք «Ադրբեջանի ճիշտ ու կառուցողական դիրքորոշման» մասին խոսքերը հարցը ռազմական ճանապարհով լուծելու Ադրբեջանի պետական իշխանության բոլոր մակադակներում մշտապես հնչող սպառնալիքների լույսի ներքո: Արդյոք Վոլոդինի խոսքերը նշանակո՞ւմ են, որ հակառակ, այսինք, հայկական կողմն, ի տարբերություն Ադրբեջանի, չունի կառուցողական դիրքորոշում կարգավորման հարցում»:
Զախարովան այս առնչությամբ կոչ է արել Ադրբեջանի և ՀՀ ԶԼՄ-ներին կառուցողական մոտեցում որդեգրել: «Մենք հիանալի հասկանում ենք, որ ղարաբաղյան հակամարտության մասին ամեն մի բառը մեծ արձագանք է ստանում: Սակայն, պետք է հասկանալ, թե ինչի մասին է խոսք գնացել, որպեսզի ամեն ինչ չվերածվի սադրանքի փորձի, լրացուցիչ բարդություններ չառաջնելով այնտեղ, որտեղ, հակառակը, իմաստություն է պետք դրսևորել, որն ուղղված կլինի գլխավոր խնդրին՝ լուծել բոլոր այն հարցերը, որոնք կան օրակարգում»,-ասել է նա:
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը նաև հայտարարել է, որ ՌԴ ավանդական մոտեցումն Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ հարաբերություններին, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցին, հայտնի է բոլորին:
«Այդ պաշտոնական տեսակետը ոչ մի փոփոխություն չի կրել, այն հիմնարար է: Մենք աշխատում ենք երկու կողմերի հետ արդյունքի հասնելու համար: Մենք չենք համեմատում մեր դերը Բաքվի կամ Երևանի դերի հետ, սակայն մեզ համար այդ թեման ամենաակտուալներից է միջազգային օրակարգում: Կարգավորումը, ամրագրված համաձայնությունների, կողմերի համաձայնեցված դիրքորոշումների և փոխադարձ հարգանքի հիման վրա, անկասկած, բխում է ՌԴ շահերից: Ռուսաստանի, որպես պետության, հիմնարար մոտեցումները ԼՂ խնդրին չեն փոխվել:
Ձեզ լավ է հայտնի Մոսկվայի պաշտոնական տեսակետն այդ հարցում: Իմ խորհուրդը՝ միշտ ճշտեք ելույթ ունեցող անձից, թե նա կոնկրետ ինչը նկատի ուներ: …Մենք իրոք համարում ենք, որ առճակատման հռետորաբանությունը միայն երկարաձգում է հակամարտությունը: Անշուշտ, հայտարարություններ, որոնք, ըստ իս, արդյունավետություն չեն հաղորդել հիմնական խնդրի լուծմանը, հնչել են տարբեր կողմերից: Իմաստ չունի դրանք հաշվելը: Գլխավոր խնդիրն այն է, որ ոչ կառուցողական հայտարարությունները չխանգարեն ընդհանուր նպատակին: Հայտարարություններ անում են տարբեր ներկայացուցիչներ, տարբեր ձևաչափերում: Ցավոք, շատ բան չի համապատասխանում այն հայտարարություններին, որոնք իրականում են արվում՝ մեջբերումներն արտատպվում են, կրճատվում, դուրս են մնում համատեքստից և այլն»,-ասել է նա:

Официальный представитель МИД России Мария Захарова на брифинге 28 июня прокомментировала высказывания председателя Государственной Думы РФ Вячеслава Володина касательно карабахского урегулирования и «правильной и конструктивной позиции» Азербайджана. Об этом сообщает пресс-служба МИД РФ.
Ранее председатель Госдумы Вячеслав Володин в ходе встречи с председателем азербайджанского парламента Октаем Асадовым заявил, что «Азербайджан всегда занимал правильную и конструктивную позицию по Карабаху».
Захарова ответила на следующий вопрос: «Как бы Вы прокомментировали слова о «конструктивной и правильной» позиции Азербайджана в свете постоянно звучащих угроз решить вопрос военной силой, причем на всех уровнях азербайджанской государственной власти? Означают ли слова В.В.Володина, что у противоположной, то есть армянской стороны нет конструктивной позиции по урегулированию в отличие от Азербайджана?»
«Мы прекрасно понимаем, что каждое слово, которое произносится в отношении нагорно-карабахской проблематики или в адрес соответствующего государства, вызывает повышенный интерес. Но еще раз говорю, самое главное, чтобы в попытке разобраться, о чем шла речь, все-таки возобладала конструктивная позиция, и все это не превращалось в попытку провокации, раздувания дополнительных сложностей там, где нужно наоборот проявлять мудрость, которая была бы нацелена на главную задачу – снятие всех вопросов, которые есть на повестке дня. Как Вы знаете, я это адресую к журналистам вне зависимости от того, какое СМИ или какую страну они представляют»,- отметила представитель МИД РФ.
Она заявила, что традиционный подход РФ к отношениям с Азербайджаном и Арменией, к вопросу об урегулировании карабахской проблемы известен всем.
«Эта официальная точка зрения не претерпела никаких изменений, она фундаментальна. Мы работаем с двумя сторонами именно на достижение результата. Мы не сравниваем нашу роль с Баку и с Ереваном, но для нас эта тема является одной из наиболее актуальных на международной повестке. Достижение урегулирования на основе закрепленных соглашений, согласованных позиций между двумя сторонами и взаимного уважения, безусловно, отвечает нашим интересам. Базовые подходы России как государства к проблематике не менялись.
Мне кажется, что от политиков, парламентариев различного уровня, историков и публицистов звучало и звучит огромное количество заявлений. Вам хорошо известна официальная точка зрения по этому вопросу. (…) Мы действительно считаем, что конфронтационная риторика ведет только к продолжению конфронтации. Конечно, заявления, которые с нашей точки зрения, не добавляли эффективности в решение главной задачи, звучали с различных сторон. Какой смысл их считать. Главная задача заключается в том, чтобы неконструктивные заявления не мешали общей цели. Делаются они разными представителями, в разных форматах»,- сказала Захарова.
В конце комментария она еще раз подчеркнула, что позиция Российской Федерации по карабахскому вопросу неизменна.