30 Հունիս 2018 - 07:10 AMT
Հայաստանը կարևորում է Գերմանիայի հետ զբոսաշրջության զարգացման ուղղությունը: Այդ մասին Բեռլինում հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը Գերմանիայի ԱԳ նախարար Հայկո Մաասի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:
Նա հայտնել է, որ 2018թ. հունվար-մարտ ամիսներին Գերմանիայից Հայաստան այցելուների քանակը 2017-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 47%-ով, իսկ այս տարվա հունիսի 17-ից մեկնարկել է Բեռլին-Երևան ուղիղ չվերթը, որն անկասկած զգալիորեն կնպաստի զբոսաշրջության աճին:
Նախարարը նշել է նաև, որ Գերմանիան ՀՀ տնտեսության իրական հատվածում կատարած համախառն ներդրումների ծավալով զբաղեցնում է 2-րդ տեղը՝ զիջելով միայն Ռուսաստանին։ «Մեր երկկողմ օրակարգում կարևոր տեղ է զբաղեցնում նաև ֆինանսական և տեխնիկական համագործակցությունը, մենք արժևորում ենք նաև գերմանական միջազգային համագործակցության գործակալությունների` GIZ-ի և KFW-ի գործունեությունը Հայաստանում: Մենք երախտապարտ ենք Գերմանիայի ժողովրդին անկախությունից ի վեր Հայաստանին ցուցաբերվող բազմաբնույթ օժանդակության համար, ինչը կարևոր դեր է ունեցել մեր երկրում տնտեսության զարգացման և ժողովրդավարական հաստատությունների ամրապնդման գործում»,-ասել է ԱԳ նախարարը, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը Գերմանիայում հանդիպումներ է ունեցել նաև Բունդեսթագի նախագահ Վոլֆգանգ Շոյբլեի հետ, «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի նախագահ Նորբերթ Լամմերթի հետ, Ներքին գործերի նախարարության պետքարտուղար դոկտոր Հելմուտ Թայխմանի հետ, ինչպես նաև Գերմանա-հայկական ֆորումի ղեկավար Ալբերտ Վայլերի հետ։

Армения придает важность развития туризма с Германией. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян в Берлине на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Германии Хайко Маасом.
По его словам, в январе-марте 2018 года число посетивших Армению из Германии выросло на 47% по сравнению с аналогичным периодом 2017 года.
«А с 17 июня этого года запущен прямой рейс Берлин-Ереван, что, несомненно, существенно поспособствует росту туризма»,- отметил Мнацаканян.
Министр подчеркнул, что Германия занимает второе место по валовым инвестициям в реальный сектор экономики Армении, уступая лишь России.
«В нашей двусторонней повестке важное место занимает также финансовое и техническое сотрудничество, мы ценим также деятельность немецких агентств международного сотрудничества – GIZ и KFW в Армении. Мы благодарны народу Германии за многогранную помощь, оказанную Армении с момента обретения ею независимости, что сыграло важную роль в развитии экономики и укреплении демократических институтов в нашей стране»,- добавил глава МИД РА.
Главы МИД двух стран также коснулись актуальных международных и региональных вопросов, в частности, обсудили развития вокруг ядерной программы Ирана и ситуацию в Сирии. Глава внешнеполитического ведомства Арении поблагодарил своего немецкого коллегу за теплый прием и в свою очередь пригласил его посетить Ереван.
Читайте также:МИД Армении: В качестве основной стороны конфликта Карабах должен иметь решающий голос