Անգլիայի հավաքականը դարձել է ՌԴ-ում ընթացող ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության քառորդ եզրափակչի վերջին մասնակիցը: Հուլիսի 3-ին անգլիացի ֆուտբոլիստները Մոսկվայում հաղթել են Կոլումբիային 4:3 հաշվով՝ 11-մետրանոցների շարքի արդյունքում: 57-րդ րոպեին հաշիվը բացել է անգլիացիների հարձակվող Հարրի Քեյնը՝ իրացնելով 11-մետրանոց հարվածը: Իսկ խաղի ավարտին մոտ հավասարությունը վերականգնել է կոլումբացի Յերի Մինան:
Դրան հաջորդած 11-մետրանոցների շարքում անգլիացիների դարպասը գրավեցին հարձակվողներ Ռադամել Ֆալկաոն և Լուիս Մուրյելը, ինչպես նաև կիսապաշտպան Խուան Կուադրադոն: Անգլիայի հավաքականի հարձակվողներ Հարրի Քեյնը, Մարկուս Ռաշֆորդն ու պաշտպան Կիրան Թրիփյերը նույնպես չվրիպեցին, իսկ վճռորոշ գոլի հեղինակ դարձավ կիսապաշտպան Էրիկ Դայերը:
Նույն օրը լավագույնների շարքին դասվեց Շվեդիայի հավաքականը: Սանկտ Պետերբուրգում նրանք հաղթեցին Շվեյցարիային՝ 1:0 հաշվով: Գոլի հեղինակ դարձավ կիսապաշտպան Էմիլ Ֆորսբերգը (66-րդ րոպե), որը հանդես է գալիս գերմանական «ՌԲ Լեյպցիգ» ակումբում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Վճռորոշ հանդիպումներից առաջ առաջնությունում 2-օրյա հանգիստ կլինի: Հուլիսի 6-ին Նիժնի Նովգորոդում կհանդիպեն Ուրուգվայի և Ֆրանսիայի հավաքականները: Նույն օրը Կազանում աշխարհի 5-ակի չեմպիոն բրազիլացիներն ուժերը կչափեն Բելգիայի հավաքականի հետ:
Հուլիսի 7-ին Սամարայում կհանդիպեն Շվեդիայի և Անգլիայի հավաքականները: Քառորդ եզրափակիչների ծրագիրը կեզրափակի ՌԴ-Խորվաթիա հանդիպումը Սոչիում:

Сборная Англии стала последним участником 1/4 финала проходящего в России чемпионата мира по футболу. 3 июля английские футболисты на московском стадионе «Спартак» обыграли команду Колумбии со счетом 4:3 по итогам серии пенальти. Счет на 57-й минуте открыл нападающий англичан Харри Кейн, реализовав 11-метровый удар, назначенный за нарушение против него. Незадолго до финального свистка защитник колумбийцев Йерри Мина восстановил равновесие.
В серии послематчевых пенальти голы в ворота англичан забили нападающие Радамель Фалькао и Луис Мурьель, а также полузащитник Хуан Куадрадо. Форварды английской сборной Гарри Кейн, Маркус Рашфорд и защитник Киран Триппьер также не промахнулись, а решающий гол забил полузащитник Эрик Дайер.
Ранее в тот же день в число лучших восьми команд турнира вошла сборная Швеции. В Санкт-Петербурге скандинавы взяли верх над командой Швейцарии – 1:0. Гол на свой счет записал полузащитник Эмиль Форсберг (66-я мин), выступающий за немецкий клуб «РБ Лейпциг», пишет Deutsche Welle.
Перед решающими матчами турнира чемпионат мира берет двухдневный тайм-аут. 6 июля в Нижнем Новгороде встретятся сборные Уругвая и Франции. В тот же день в Казани пятикратные чемпионы мира, бразильские футболисты, померятся силами с командой Бельгии, которую до начала турнира некоторые эксперты относили к тайным фаворитам ЧМ-2018.
На следующий день, 7 июля, в Самаре встретятся команды Швеции и Англии. И завершит программу четвертьфиналов матч сборных России и Хорватии (Сочи).