Հուլիսի 6-ին Երևանի Ազատության հրապարակում բացվեց ֆուտբոլի երկրպագուների համար նախատեսված ամենամեծ գոտին՝ այն կարող է տեղավորել մոտ 15.000 ֆուտբոլի սիրահարի, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Երկրպագուների համար ստեղծվել է ներկայության առավելագույն էֆեկտ: Անմիջապես հրապարակից ԱԱ-2018-ի քառորդ եզրափակչի խաղերը Երևանի ֆան գոտում կմեկնաբանեն «Մատչ ՏՎ»-ի հայտնի հաղորդավարներ Միխայիլ Պոլենովը, Ռոման Գուտցայտը և Կոնստանտին Գենիչը:
Երկրպագուների գոտին Երևանում կազմակերպել է ռուսաստանաբնակ հայ գործարար, ֆուտբոլի «Փյունիկ» ակումբի սեփականատեր Արթուր Սողոմոնյանը:
«Ինձ համար շատ կարևոր է, որպեսզի Հայաստանում ևս զգացվի ֆուտբոլի աշխարհի ռուսաստանյան առաջնության շունչը և երևանցիները կարողանան հաղորդակցվել այդ տոնին»,-ասել է նա:
Հայտնի մեկնաբաններից բացի Հայաստան են ժամանել նաև ֆուտբոլային ֆրիսթայլի ռուսաստանցի աստղերը, որոնք հուլիսի 7-ին վարպետության դաս կանցկացնեն բոլոր ցանկացողների համար:
Հուլիսի 8-ին ժամը 19։45 Երևանի Վազգեն Սարգսյանի անվան «Հանրապետական» մարզադաշտում կայանալու է նախադեպը չունեցող Լեգենդների խաղը։ Առաջին անգամ Հայաստանում ֆուտբոլային լեգենդները պարզելու են ուժեղագույնին՝ ով կհաղթի Հայաստանում՝ Լատինական Ամերիկան թե Եվրոպան։
Հանդիպումը նվիրված է Երևանի 2800-ամյակին։
Եվրոպայի թիմի կազմում հանդես կգան՝ Լուիշ Ֆիգուն, Պաոլո Մալդինին, Յուրի Ջորկաեֆը, Յարի Լիտմանենը, Հրիստո Ստոիչկովը, Կախա Կալաձեն, Ռայան Գիգսը, Լյուդովիկ Ժուլին, Դեմետրիո Ալբերտինին, Վենսան Կանդելան, Բենիտո Կարբոնեն, Լևան Կոբիաշվիլին, Դարիո Շիմիչը, Լուիջի դի Բիաջոն,Միգել Անխելը, Թոմաս Հելֆեգը, Սալվատորե Սկիլաչին, Լոտար Մաթեուսը, Ռոբեր Պիրեսը, Քրիսթով Դյուգարին, Ռոման Բերեզովսկին:
Լատինական Ամերիկան կներկայացնեն.Ռոբերտո Կարլոսը, Ռիվալդոն, Հերնան Կրեսպոն, Գաբրիել Բատիստուտան, Դիդա Կաֆուն, Իվան Սամորանոն, Ժուլիանո Բելետին,Ալդաիրը, Անտոնիո Զագոն, Ժուլիո Սեզարը, Ֆրանցիսկո Լիման, Իվան Կորդոբան, Կարլոս Վալդերաման, Դուեյն դե Ռոզարիոն, Էվերսոն Պարեյրա դա Սիլվան, Բեբետոն:

Самая большая фан-зона Армении открылась 6 июля на площади Свободы в центре Еревана для болельщиков чемпионата мира по футболу, она способна вместить до 15.000 любителей футбола.
Для фанатов создан эффект максимального присутствия. Все четвертьфинальные матчи прямо с площади прокомментируют представители канала «Матч ТВ» Михаил Поленов, Роман Гутцайт и Константин Генич.
Организовал фан-зону российский бизнесмен, владелец футбольного клуба «Пюник» Артур Согомонян.
«Для меня очень важно, чтобы в Армении чувствовалось дыхание российского чемпионата мира и ереванцы смогли быть причастными к этому празднику», – сказал он, передает ТАСС.
Помимо комментаторов в столицу Армении прибыли российские звезды футбольного фристайла. 7 июля они проведут мастер-класс для всех желающих.
8 июля в Ереване на Республиканском стадионе состоится матч звезд мирового футбола. За сборную Европы в частности будут играть: Луиш Фигу, Паоло Мальдини, Юрий Джоркаефф, Яри Литманен, Христо Стоичков, Каха Каладзе, Райан Гиггз, Людовик Жюли, Деметрио Альбертини, Венсан Кандела, Бенито Карбоне, Леван Кобиашвили, Дарио Шимич, Луиджи Ди Бьяджо, Мигель Анхель, Томас Хельвег, Сальваторе Скиллачи, Лотар Маттеус, Робер Пирес, Кристоф Дюгарри, Роман Березовский.
За сборную Латинской Америки: Роберто Карлос, Ривальдо, Эрнан Креспо, Габриэль Батитстута, Дида, Кафу, Жулиано Беллети, Алдаир, Антонио Карлос Заго, Жулио Сезар, Франциско Лима, Иван Кордоба, Карлос Вальдеррама, Иван Саморано, Дуэйн Де Розарио, Эверсон Перейра да Сильва, Хавьер Санетти, Бебето, Хавьер Савиола.