Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն Բրյուսելում հուլիսի 11-ին մեկնարկա ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի ընթացքում շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին ՀՀ վարչապետ ընտրվելու առթիվ: «Ազատություն» ռադիոկայանի փոխանցմամբ, այս մասին Փաշինյանը հայտնել է լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
Նա ասել է, որ կարճ զրույց է ունեցել Չավուշօղլուի հետ:
«Երբ մենք նստած էինք պատվիրակությունների սրահում, Թուրքիայի ԱԳ նախարարը սրընթաց անցավ, հետո վերադաձավ և մոտեցավ՝ սկզբից արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանին, ում հետ ծանոթացել են Եվրախորհրդում համատեղ աշխատանքի ժամանակ: Հետո նաև ծանոթացավ ինձ հետ և ասաց, որ իրենք հետևում էին հայաստանյան գործընթացներին»,- պատմել է նա:
Ըստ Փաշինյանի, «որևէ այլ շփում չի եղել ԹուրքիայիԱԳ նախարարի հետ»:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակությունը հուլիսի 11-13-ը մասնակցում է Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին:

Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу на полях саммита НАТО в Брюсселе поздравил премьер-министра Армении Никола Пашиняна с избранием на пост главы правительства РА. Об этом рассказал Пашинян в прямом эфире Радио «Свобода».
«Мы сидели в зале делегаций. Глава МИД Турции сначала стремительно прошел мимо, потом вернулся и подошел сперва к министру иностранных дел (Армении) Зограбу Мнацаканяну, с которым знаком по общей работе в Совете Европы, а затем также познакомился со мной», – отметил Пашинян.
По его словам, Чавушоглу сказал ему, что в Турции следили за процессами в Армении и в курсе происходившего. Глава МИД Турции поздравил Пашиняна с избранием премьером РА.
«Каких-либо иных контактов не было», – рассказал Пашинян.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян пообщался 11 июля в рамках саммита НАТО в Брюсселе с лидерами США Дональдом Трампом и Британии Терезой Мэй, встретился с заместителем председателя Европейской комиссии Федерикой Могерини и президентом Франции Эммануэлем Макроном.