16 Հուլիս 2018 - 08:19 AMT
Ադրբեջանի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները հուլիսի 15-ին մտել են Սումգայիթ, որտեղ զանգվածային ձերբակալություններ են սկսվել: Ձերբակալվել է 18 մարդ: Նրանց մեղադրում են ծայրահեղական կրոնական խմբավորումներին և նրանց աջակցող ծայրահեղական ընդդիմությանն անդամակցելու մեջ:
Իրավապահ մարմիններն անվտանգության աննախադեպ միջոցներ են ձեռնարկել Սումգայիթում՝ կասեցնելու համար բողոքի հնարավոր ակցիաները, որոնց կոչերը հնչել էին սոցցանցերում Գյանջայի իրադարձություններից հետո, գրում է Contact.az-ը:
Ոստիկանությունն ու հատուկ նշանակության ուժերն ամբողջությամբ արգելափակել էին քաղաքապետարանի առջևի հրապարակը: Հարակից փողոցներում մի քանի միավոր զրահատեխնիկա է նկատվել: Սրճարանների և խանութների սեփականատերերին հրահանգել են փակել օբյեկտները՝ մարդկանց կուտակումներից խուսափելու համար: Ոստիկանությունը թույլ չի տվել անցորդներին լուսանկարել և նկարահնել զրահատեխնիկան բջջային հեռախոսներով:
Ըստ Haqqin.az գործակալության, արտերկրից ղեկավարվող ծայրահեղականները մտադիր են եղել կրկնել Սումգայիթում Գյանջայի սցենարը, անկարգություններ հրահրել ու խախտել հասարակական և քաղաքական կայունությունը:Գործողությունն, ըստ իրավապահ մարմինների, շարունակվում է:
Իրավապահ մարմինների ղեկավարների հետ խորհրդակցության ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ այս իրադարձություններին մեղսակից յուրաքանչյուր անձ պատասխանատվության է ենթարկվելու:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի Գյանջա քաղաքում ոստիկանների ու կրոնական մոլեռանդների միջև բախումներ են տեղի ունեցել, որոնցում սպանվել է ոստիկանության 2 գնդապետ։ Contact.az հաղորդմամբ, բախումներին ներգրավվել է մինչև 200 հոգուց բաղկացած մոլեռանդների խումբ՝ զինված կտրող-ծակող գործիքներով ու մահակներով։Կա 40 ձերբակալված, մնացածներին հայտնաբերելու ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում։
Բախումների մասնակիցները հավաքվել էին ի աջակցություն Գյանջայի քաղաքապետի դեմ մահափորձ կազմակերպած Յունիս Սաֆարովի։ Վերջինս հուլիսի 3-ի երեկոյան կրակել էր քաղաքապետ Էլմար Վելիևի վրա, ինչից հետո՝ ձերբակալվել էր։ Սաֆարովը մի քանի տարի անցկացրել էր Սիրիայում՝ պատերազմելով այնտեղ խմբավորումներից մեկի կազմում։

16 Июль 2018 - 09:45 AMT
15 июля в Сумгаите правоохранительные органы провели операцию, в результате которой были задержаны 18 членов «радикальных религиозных групп и поддерживающих их активистов радикальной оппозиции».
Правоохранительные органы приняли беспрецедентные меры безопасности в Сумгаите с целью пресечения возможной акции протеста, призыв к которой осуществлялся через социальные сети после событий в Гяндже 10 июля, пишет Contact.az.
Полиция и спецподразделения полностью перекрыли проходы на площадь перед городской администрацией. На прилегающих улицах были замечены несколько единиц бронетехники. Bладельцем кафе и магазинов власти велели закрыть объекты во избежание скопления людей.При этом полиция не разрешала горожанам снимать происходящее и бронетехнику на мобильные телефоны.
Как сообщает Haqqin.az, «управляемые из заграницы радикалы хотели повторить в Сумгаите события, происшедшие в Гяндже, беспорядками и противостоянием планировали нарушить общественно-политическую стабильность». В правоохранительных органах сообщают, что в настоящее время операция продолжается.
На совещании с руководителями правоохранительных органов президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что каждый причастный к этим событиям будет привлечен к ответственности и ответит передсудом.
10 июля в Гяндже во время столкновений у здания городской администрации были убиты двое офицеров полиции. Протесты были мотивированы недовольством работы главы города Эльмара Bелиева, на которого 3 июля было совершено покушение. По данным властей, беспорядки были организованы религиозными радикалами.
После этого в социальных сетях через сомнительные профили распространялись призывы повторить аналогичные действия в Сумгаите в знак протеста против деятельности руководства города.