Amazon համացանցային հարթակի հիմնադիր և ղեկավար Ջեֆ Բեզոսը դարձել է արդի պատմության ամենահարուստ մարդը: Այդ մասին հուլիսի 17-ին հայտնել է Bloomberg-ը՝ միլիարդատերերի սեփական վարկանիշի վրա հղումով:
Այժմ գործարարի կարողությունը գնահատվում է մոտ 150 մլրդ դոլար: Դա գրեթե 55 միլիարդով ավելի է, քան Microsoft-ի հիմնադիր Բիլ Գեյթսի կարողությունը:
Ավելին, Բեզոսը գերազանցել է Գեյթսի ռեկորդը, որը սահմանվել էր 1999-ին: Այն ժամանակ Գեյթսի կարողությունը գերազանցեց 100 մլրդ դոլարի շեմը, ինչը սղաճը հաշվի առնելով համարժեք է այսօրվա 149 մլրդ դոլարին, գրում է Deutsche Welle-ն:
Այդպիսով, Բեզոսը դարձավ աշխարհի ամենահարուստ մարդը 1982-ից ի վեր, երբ առաջին անգամ հրապարակվեց Forbes-ի ամենահարուստ մարդկանց վարկանիշը:
Ըստ Bloomberg-ի գնահատականի, Գեյթսը նույնպես կարող էր հատել 150 մլրդ դոլարի շեմը, եթե միջոցների մի մասը չհատկացներ բարեգործությանը: 1996-ից նա բարեգործությանն է նվիրաբերել Microsoft-ի գրեթե 700 մլն բաժնետոմս և 2,9 մլրդ դոլար կանխիկով և այլ ակտիվներով:

17 Июль 2018 - 06:44 AMT
Основатель и глава интернет-ритейлера Amazon Джефф Безос стал самым богатым человеком в современной истории. Об этом 17 июля сообщает агентство Bloomberg со ссылкой на собственный рейтинг миллиардеров.
Сейчас состояние бизнесмена оценивается более чем в 150 млрд долларов. Это почти на 55 млрд долларов больше, чем у основателя Microsoft Билла Гейтса.
Более того, Безос превзошел рекорд Гейтса, установленный в 1999 году. Тогда состояние основателя Microsoft превысило отметку в 100 млрд долларов, что с поправкой на инфляцию равносильно сегодняшним 149 млрд долларов, пишет Deutsche Welle.
Таким образом, Джефф Безос стал богатейшим человеком с 1982 года, когда впервые был опубликован рейтинг самых богатых людей Forbes.
По оценке Bloomberg, Билл Гейтс тоже мог бы перешагнуть отметку в 150 млрд долларов, если бы не передавал часть средств на благотворительность. С 1996 года он пожертвовал почти 700 млн акций Microsoft и 2,9 млрд долларов наличными и другими активами.