Եվրամիության և ԵՄ «Արևելյան գործընկերության» ծրագրի երկրների (Հայաստան, Ադրբեջան, Բելառուս, Մոլդովա, Ուկրաինա, Վրաստան) հերթական գագաթնաժողովը կանցկացվի հոկտեմբերի 15-ին: Այդ մասին հայտնել է եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին Բրյուսելում Եվրամիության Խորհրդի նիստի ավարտին:
«Հոկտեմբերի 15-ին տեղի կունենա գագաթնաժողով «Արևելյան գործընկերության» անդամ բոլոր վեց երկրների մասնակցությամբ»,-ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
ԵՄ «Արևելյան գործընկերության» ծրագիրը մեկնարկել է 2009-ին՝ դա ԵՄ բազմակողմ նախագիծ է, ուղղված ԽՍՀՄ նախկին 6 հանրապետությունների հետ տարածաշրջանային համագործակցությանը: Ծրագրին մասնակցում են Հայաստանը, Ադրբեջանը, Բելառուսը, Մոլդովան, Ուկրաինան, Վրաստանը: Ծրագրի գագաթնաժողովներն անցնում են 2 տարին մեկ անգամ:

17 Июль 2018 - 07:18 AMT
Очередной саммит Евросоюза (ЕС) и стран программы ЕС «Восточное партнерство» (Армения, Азербайджан, Белоруссия, Молдавия, Украина, Грузия) пройдет 15 октября. Об этом сообщила глава европейской дипломатии Федерика Могерини на пресс-конференции по итогам заседания Совета ЕС в Брюсселе.
«15 октября состоится саммит со всеми шестью странами «Восточного партнерства», – сказала она, пишет ТАСС.
«Восточное партнерство» – запущенная в 2009 году многосторонняя программа ЕС, направленная на развитие регионального сотрудничества с шестью бывшими республиками СССР – Арменией, Азербайджаном, Белоруссией, Грузией, Молдавией и Украиной. Саммиты программы проводятся один раз в два года.