17 Հուլիս 2018 - 11:47 AMT
Միլիարդատեր Ուորեն Բաֆեթն իր Berkshire Hathaway ընկերության $3,4 մլրդ-ի բաժնետոմս է հատկացրել բարեգործական կազմակերպություններին: Այդ մասին ասվում է ընկերության հայտարարության մեջ:
Ընդհանուր առմամբ Բաֆեթը 17 696 780 բաժնետոմս է բաշխել 5 կազմակերպության միջև, այդ թվում՝ Բիլլ և Մելինդա Գեյթսի (Microsoft-ի հիմնադիրը տիկնոջ հետ) հիմնադրամին, Սյուզան Թոմփսոն Բաֆեթի հիմնադրամին, որն այդպես է կոչվում Բաֆեթի հանգուցյալ կնոջ պատվին, Շերվուդի, Հովարդ Բաֆեթի (Ուորեն Բաֆեթի ավագ որդու) և NoVo հիմնադրամին: Ընկերությունը չի բացահայտում, թե հատկապես ինչ բաժնետոմսեր են բաշխվել, գրում է «Վեդոմոստին»:
Berkshire Hathaway-ը Բաֆեթի հոլդինգն է, որը կառավարում է տարբեր ընկերություններ: Օրինակ, ապահովագրության, ռիթեյլի, հրատարակչական բիզնեսի ոլորտներում: Հոլդինգին է պատկանում նաև Coca-Cola Company և Apple ընկերությունների բաժնետոմսերի մի մասը: 2006-ին Բաֆեթը խոստացել էր իր բաժնետոմսերի 85 տոկոսը բարեգործությանն ուղղել: Նա արդեն նվիրաբերել է 43 տոկոսը՝ դա մոտ 31 մլրդ դոլար է կազմում:

17 Июль 2018 - 10:02 AMT
Миллиардер Уоррен Баффетт пожертвовал акции своей компании Berkshire Hathaway на $3,4 млрд разным благотворительным организациям. Об этом говорится в сообщении компании.
Всего Баффетт распределил 17 696 780 акций между пятью организациями, среди них – фонд Билла и Мелинды Гейтс (основателя Microsoft и его супруги), фонд Сьюзан Томпсон Баффетт (названный в честь покойной жены Баффетта), фонд Шервуда, фонд Говарда Баффетта (старший сын Уоррена Баффетта) и фонду NoVo. Компания не раскрывает, как именно акции были распределены между фондами, пишут «Ведомости».
Berkshire Hathaway – холдинг Баффетта, которая управляет различными компаниями. Например, в сфере страхования, ритейле, издательском бизнесе. Ей также принадлежит часть акций Coca-Cola Company и Apple.
В 2006 г. Баффетт дал обещание направить на благотворительность 85% своих акций Berkshire Hathaway. Он уже пожертвовал 43% на общую сумму $31 млрд.
Баффетт и Гейтс создали проект Giving Pledge, участники которого обещают передать половину или более своего состояния на благотворительность. Таким образом, они хотят отказаться от идеи династического богатства. К инициативе присоединился основатель Facebook Марк Цукерберг с обещанием пожертвовать 99% акций Facebook. Это заявление он сделал в 2015 г. – после рождения дочери Макс.