Մեքսիկայի նորընտիր նախագահ Անդրես Մանուել Լոպես Օբրադորը կքննարկի երկրում բռնության դեմ պայքարի նպատակով թմրանյութերի օրինականացման հնարավորությունը: Այս մասին հայտարարել է Օլգա Սանչես Կորդերոն, որը կառավարության կազմում ստանձնելու է ներքին գործերի նախարարի պաշտոնը:
«Երբ մենք հանդիպում ունեցանք ներքին գործերի նախարարության վերակազմավորման հարցով, ընտրված նախագահը գիտեր իմ բոլոր մամուլի ասուլիսների, առաջին հերթին` թմրանյութերի ապաքրեականացման վերաբերյալ իմ հոդվածների մասին: Նա ինձ ասաց. «Քարտ բլանշ՝ ահա այն ամենը, ինչ կարող է անհրաժեշտ լինել երկրում խաղաղության հասնելու համար, մենք բանավեճ կսկսենք», – ասել է Կորդերոն հարցազրույցում, հայտնում է Lenta.ru-ն Milenio-ի վրա հղումով:
Կորդերոն հավելել է, որ Օբրադորը խոստովանել է, որ Մեքսիկան ընկղմված է բռնության մեջ, որի դեմ պետությունն անզոր է:
2017-ին Մեքսիկայում մոտ 29.000 սպանություն է կատարվել, որոնց մեծամասնության համար պատասխանատու է թմրադեղերի մաֆիան: Օբրադորը Մեքսիկայի նախագահ է ընտրվել հուլիսի 1-ին, իսկ պաշտոնը կստանձնի 2018-ի դեկտեմբերի 1-ից:

18 Июль 2018 - 08:47 AMT
Избранный президент Мексики Андрес Мануэль Лопес Обрадор обдумает возможность легализации наркотиков ради борьбы с насилием в стране. Об этом заявила Ольга Санчес Кордеро, которая займет пост министра внутренних дел в будущем составе правительства.
«Когда у нас была встреча по поводу реструктуризации МВД, он (избранный президент) прекрасно знал о всех моих пресс-конференциях и, прежде всего, о моих опубликованных статьях по поводу декриминализации наркотиков. Он сказал мне, буквально: «Карт-бланш, все, что может быть необходимо, все, что может быть необходимо для достижения мира в стране, мы начнем дебаты», — рассказала в интервью Кордеро, пишет Lenta.ru со ссылкой на газету Milenio.
Санчес Кордеро добавила, что Лопес Обрадор признал, что Мексика погружена в насилие, перед которым государство на данный момент бессильно.
В 2017 году в Мексике было совершено более 29 тысяч убийств, за большую часть из которых несет ответственность наркомафия. Лопес Обрадор был избран на пост президента Мексики 1 июля и вступит в должность 1 декабря 2018 года.