Իտալիան ԵԱՀԿ-ն նախագահելու շրջանակներում կաջակցի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը: Այդ մասին Բաքվում հայտարարել է Իտալիայի նախագահ Սերջիո Մատարելլան Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպմանը հաջորդած մամուլի ասուլիսում:
«Մենք ցանկանում ենք, որ բանակցային ձևաչափը փոխելու փոխարեն, հակառակը, բանակցություններում գտնվեն նոր ուղիներ, որոնք տարածաշրջանում անվտանգություն կապահովեն: Ուստի, ըստ իս, այդ հակամարտությունը պետք է լուծվի ոչ թե ռազմական, այլ քաղաքական ճանապարհով», – ասել է Իտալիայի նախագահը, հայտնում է ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությունը:
Նա հավելել է նաև, որ հակամարտության կարգավորումը պետք է լինի կայուն, երկարատև և միջազգային իրավունքի շրջանակներում:
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ եթե ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացում չկա առաջընթաց, ապա դրա մեղավորները ոչ թե համանախագահներն են, այլ Ադրբեջանը: Քոչարյանը նաև ընդգծել է, որ Մինսկի խմբի համանախագահությունը չի կարող պարտադրելԱդրբեջանին չկրակել, քանի որ դրա մանդատն այլ է: «Մինսկի խմբի համանախագահությունը չունի պարտադրելու մանդատ, դա միշտ պետք է հիշեցնենք։ Առ այսօր նրա մանդատն այլ բանում է՝ փորձել կողմերի դիրքորոշումները մերձեցնել և այնպես անել, որ հակամարտող երկրները չվերսկսեն ռազմական գործողությունները», – նշել է Քոչարյանը։

18 Июль 2018 - 13:13 AMT
Карабахский конфликт должен быть решен не военным, а политическим путем. Об этом на брифинге в Баку, проведенном после встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, сказал президент Италии Серджо Маттарелла.
«Италия в рамках председательства в ОБСЕ окажет свою поддержку в связи с проблемой Нагорного Карабаха. Мы хотим, чтобы вместо изменения формата переговоров в этом вопросе, наоборот были найдены новые пути ведения переговоров, обеспечивающих безопасность в регионе. Потому что по нашему мнению, этот конфликт должен быть решен не военным, а политическим путем»,- заявил президент Италии, пишет АПА.
По его словам, карабахское урегулирование должно произойти в рамках стабильности, долгосрочности и международного права.
Ранее заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян заявил, что Армения никогда не сможет взять на себя ответственность за переговоры вместо Республики Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики) по тем вопросам, которые находятся во владении арцахских властей, Арцаха. Он добавил, что прогресс наступит, когда Азербайджан будет готов сесть за стол переговоров с Карабахом.