Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը, հուլիսի 18-ին Նյու Յորքում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ հանդիպմանն ասել է, որ տպավորված է Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությամբ, դրան հաջորդած փոփոխություններով: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Նա ասել է, որ ՄԱԿ-ը պատրաստակամ է աջակցելու Հայաստանի հետագա զարգացմանը` երկրի համար կարևորություն ներկայացնող ասպարեզներում։ ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է ՄԱԿ-ի շրջանակներում ծավալվող բազմաբնույթ գործակցությունը և վերահաստատել է երկրի նոր կառավարության մեծ շահագրգռվածությունն էլ ավելի հարստացնելու համատեղ օրակարգը:
Արտահերթ ընտրությունների կամզակերպման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի համատեքստում նախարարն ընդգծել է Հայաստանի իշխանությունների պատրաստակամությունն ընտրությունների պատշաճ կազմակերպման գործում սերտորեն գործակցելու միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի Զարգացման գործակալության հետ։ Անտոնիու Գուտերեշը վերահաստատել է, որ այս առումով ևս Հայաստանը կարող է հիմնվել ՄԱԿ-ի փորձառության ու աջակցության վրա։
Անդրադարձ կատարելով ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորմանը՝ նախարար Մնացականյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանո ներքո հակամարտության բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը՝ նշելով, որ հայկական կողմի համար բանակցային գործընթացի առաջնայնություններն են Արցախի կարգավիճակը և անվտանգությունը:
Բանակցային գործընթացի առաջմղման համար նախարար Մնացականյանը կարևորել է խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ձևավորումը, զինադադարի անշեղ պահպանումն ու ագրեսիվ հռետորաբանությունից հրաժարվելը։

19 Июль 2018 - 07:39 AMT
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерреш 18 июля на встрече с министром инстранных дел Армении Зограбом Мнацаканяном заявил, что воодушевлен армянской революцией и последовавшими за ней реформами. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Он отметил, что ООН готова предоставить необходимое содействие по всем вопросам, которые будут способствовать дальнейшему развитию Армении. По словам генсека, ООН готова содействовать Армении в организации парламентских выборов.
Глава МИД РА отметил, что Армения считает важным разностороннее сотрудничество в рамках ООН и готова еще более углубить его. Он подчеркнул готовность властей Армении тесно сотрудничать с международными структурами, в том числе с ПРООН в процессе организации на должном уровне внеочередных выборов.
Мнацаканян представил генсеку происходящие в Армении внутриполитические процессы, в качестве приоритета отметив проведение реформ в системе правосудия, борьбу с коррупцией, предоставление равных возможностей в социальной и экономической сферах.
Стороны обсудили нынешний этап карабахского урегулирования. Мнацаканян подтвердил готовность Армении мирно урегулировать конфликт в формате Минской группы ОБСЕ. Он подчеркнул, что статус и безопасность Карабаха — приоритет армянской стороны. Он отметил важность формирования атмосферы доверия, сохранения режима перемирия и прекращения милитаристской риторики.